MojElektromobil

Hyundai už nejakú dobu testuje svoj nový elektrický hatchback IONIQ 5. Automobilke unikli technické špecifikácie. Model dostane dojazd 450 km a už sa dá rezervovať.

Elektrický hatchback Hyundai Ioniq 5 - exteriér (Zdroj: Hyundai Austria)

Elektrická trojka Ioniq

Hyundai má už pár rokov v ponuke elektrifikované modely Ioniq (mild hybrid, plug-in hybrid) a tiež plne elektrický model Ioniq Electric (náš test). Novú generáciu e-modelov Hyundai predstavujú Ioniq 5, Ioniq 6 a Ioniq 7.

Náš tip
Hyundai IONIQ 5 oficiálne! Poznáme všetky parametre, potvrdený dojazd 480 kilometrov | VIDEO

Model Ioniq 5, ktorý príde na trh najskôr zo spomenutej trojice (začiatok 2021), vychádza z konceptu 45 Concept. V najbližších rokoch pribudne športové kupé Ioniq 6 vychádzajúce zo záhadného konceptu Prophecy a tiež SUV Ioniq 7.

Elektromobily Hyundai Ioniq 5, Ioniq 6, Ioniq 7 (Zdroj: Hyundai)
Elektromobily Hyundai Ioniq 5, Ioniq 6, Ioniq 7 (Zdroj: Hyundai)

Hatchback príde o pár mesiacov

Ioniq 5 spája futuristický a zároveň retro dizajn 70-tych rokov. Predproduknčná vezia sa oproti konceptu veľmi nezmenila. Automobilka ho už dlhšiu dobu testuje, pozrite si fotografie, ktoré získal portál Motor1 alebo video z testovania zamaskovaného Ioniqu 5.

Model sa v plnej kráse predstaví vo februári  2021 a začne dodávať zákazníkom krátko po tom. Automobilka pravdepodobne omylom zverejnila špecifikácie verzie First Edition na svojom rakúskom webe. Rýchlo ich stiahla, ho fanúšikovia si stihli urobiť snímky obrazoviek.

Ilustračné zábery - elektrický hatchback Hyundai Ioniq 5 (Zdroj: Hyundai Austria)

Hlavné technické parametre

  • Dvojmotorový 4×4 pohon – výkon 230 kW / 313 k
  • Dojazd 450 km WLTP s 58 kWh batériou
  • 0-100 km/h za 5,2 sekundy
  • Schucko zásuvka 1-fáza s výkonom 2,3 kW
  • Domáci wallbox s 1- alebo 2-fázami – výkon do 11 kW
  • Palubná AC nabíjačka do 11 kW
  • DC nabíjanie s 800V systémom: 20-80% kapacity za 15 minút (výkon nezverejnený)
  • Rozmery vozidla 4,46m (d) x 1,89m (š) x 1,6m (v) x 3m (rázvor)

Hovorí sa aj o verzii modelu s výkonnejším nabíjaním ako verzia First Edition a dojazd až 550 km podľa WLTP s väčšou 73 kWh batériou. Automobilka potvrdila obojsmerné nabíjanie, čo umožní napájanie domácností alebo iného vozidla/zariadenia až do výkonu 3,5 kW.

Páči sa vám tento model? Ceny modelu ešte neboli zverejnené, no určite vás o nich budeme informovať. Ide o zaujímavý model hlavne pre európsky a ázijský trh. V Severnej Amerike úspech modelu kvôli jeho veľkosti otázny.

25. decembra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+