MojElektromobil

Tak ako ostatné automobilky, aj Honda má svoje vlastné plány v oblasti elektrifikácie. V tejto oblasti nie je úplným nováčikom, už dlhší čas v jej ponuke nájdeme zaujímavý mestský elektromobil Honda e, ku ktorému sa pripája zástup hybridných modelov.

Automobilka už pred časom avizovala, že od roku 2030 bude pre svoj najväčší trh dodávať už len elektrické modely. Stratégia “Electric Vision” je ale omnoho širšia a týka sa aj priamo Európy. V tomto smere sa Honda zaviazala do konca roka 2022 elektrifikovať všetky svoje hlavné modely, no tu spadajú aj tradičné hybridy, nie len vozidlá, ktoré je možné nabíjať takpovediac “zo zásuvky”.

Elektrické SUV a dva plug-in hybridy

To ale neznamená, že v najbližšej dobe sa nebudeme tešiť z elektromobilov či plug-in hybridov. Práve naopak. Už teraz vieme, že v roku 2023 do ponuky pribudne plne elektrické SUV segmentu B, predstavené ako prototyp e:Ny1, plne hybridné SUV segmentu C a úplne nové CR-V, ktoré bude prvýkrát v Európe dostupné s plne hybridným aj plug-in hybridným pohonom.

Stredobodom budúceho produktového radu Honda bude elektrické vozidlo (EV) e:Ny1, ktoré príde na trh v roku 2023. Kompaktné SUV má byť stelesnením všetkých vlastností, ktorými je značka známa. Podrobností je zatiaľ málo, no malo by ísť o model vhodný pre rodiny, ktoré chcú prejsť na elektromobilitu.

Predaj spaľovákov skončí v roku 2040

Na ďalšiu fázu svojej cesty elektrifikácie využíva Honda stratégiu viacerých ciest, aby do roku 2050 realizovala svoj záväzok k uhlíkovej neutralite vo všetkých produktoch a podnikových aktivitách spoločnosti Honda.

Hlavnou súčasťou tejto stratégie bude, že všetky hlavné trhy vrátane európskeho regiónu zvýšia podiel predaja elektrických vozidiel a vozidiel s palivovými článkami (FCV) na 40 % do roku 2030, a na 80 % do roku 2035. Spoločnosť do roku 2040 celosvetovo ukončí predaj automobilov so spaľovacím motorom.

Podobným smerom sa uberá prakticky každá väčšia automobilová značka. Len nedávno svoje plány upresnilo aj Porsche, ktoré chce dokonca vybudovať vlastnú sieť nabíjacích staníc. Pomerne veľkým prekvapením ostatných dní bol výrobca luxusných vozidiel Bentley. V priebehu piatich rokov chce na trh dostať päť elektromobilov.

Náš tip
Ktoré automobilky končia s výrobou áut so spaľovacím motorom?
24. marca 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+