MojElektromobil

Jeden z najinovatívnejších start-upov v oblasti automobilov, čínska spoločnosť HiPhi, expanduje svoju produkciu aj na ďalšie trhy. Prvé modely chce začať predávať v Európe už do konca tohto roka. Prísľub nových predajní produktov dostali ako prvé Nemecko a Nórsko, informuje Autoexpress.

Spoločnosť na predaj a predstavovanie svojich elektromobilov nebude používať klasické showroomy, ale takzvané HiPhi Hubs, ktoré chcú otvoriť v nórskom Osle a nemeckom Mníchove. Dokonca dali prísľub aj Veľkej Británii, že v najbližších rokoch môžu očakávať modely s volantom na opačnej strane.

Nemali by ste prehliadnuť:

Ako prvé príde na náš európsky trh SUV X, ktoré je akýmsi konkurentom pre Teslu Model X. Nasledovať ho má model Z, ktoré je limuzínovým rivalom pre Porsche Taycan. Informáciu o európskej expanzii prezentovala spoločnosť prvýkrát na autosalóne v Šanghaji, kde predstavila aj svoj najnovší model. Menší crossover s názvom Y prichádza s cieľom preraziť najmä na európskom trhu.

Európske ceny

Európske objednávky na prémiové čínske modely HiPhi X a HiPhi Z boli v Nemecku a Nórsku spustené k 20. júnu 2023. K prvým zákazníkom majú doraziť počas tretieho štvrťroka 2023. Cena modelu HiPhi X je v prípade 5-miestnej verzie stanovená na 105 000 €, pri 4-miestnej verzii je to 107 000 €. Druhý avizovaný model pre Európu, HiPhi X sa začína predávať za 109 000 € pri 6-miestnej verzii a za 4-miestnu verziu si značka pýta 123 000 €.

HiPhi ďalej informuje, že otvára svoj prvý európsky showroom HiPhi Hub, kde sa zákazníci budú môcť zoznámiť so spomínanými elektromobilmi. Showroom má byť situovaný na Letisku Franza Josefa Straußa Mníchov. Pripomína, že po vstupe do Nórska a Nemecku bude v európskej expanzii pokračovať v ďalších tunajších krajinách. Podrobnosti ale neuvádza.

HiPhi vyrába moderné hi-tech elektromobily

Spoločnosť svoju flotilu opisuje ako hi-tech prémiové vozidlá, ktoré majú ukázať zákazníkom, že jazdenie dokáže byť zábavou za všetkých okolností. Napríklad také svetlomety v modeli Z dokážu premietať obsah infotainmentu aj na stenu pred vozidlom.

hiphi X
HiPhi X | Zdroj: HiPhi

SUV X zase ponúka napríklad zaujímavo vyzerajúce strešné krídla dverí, cez ktoré sa viete dostať aj k tretiemu radu sedadiel. Poháňa ho batéria s kapacitou 97 kWh a dva elektromotory s výkonom 300 koní. Z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za 3,9 sekundy a dojazd má stanovený na úrovni 650 km (čínsky štandard a nie WLTP).

O vývoj vozidiel sa stará aj Mark Stanton, ktorý predtým pôsobil aj pri Jaguar Land Rover. V spoločnosti je zodpovedný za dynamický vývoj automobilov a sľubuje, že HiPhi automobily ukážu, že aj bežná jazda vie byť zábavná. Aj napriek tomu, že tieto vozidlá budú porovnávanú s Porsche Taycan, neočakáva, že dokážu prilákať rovnaké typy kupujúcich. Cieľová skupina HiPhi je oveľa mladšia, a tiež majú iné preferencie čo sa týka vybavenia vozidla.

Náš tip
Smart coupé #3: Viac ako 420 koní a akumulátor s kapacitou 66 kWh
22. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+