MojElektromobil

Počas konferencie CES v Las Vegas sú často predstavované nové zariadenia a nové technológie. Pozornosť teraz vzbudilo bezdrôtové nabíjanie elektromobilov, o ktorom sa hovorí už dlhšie. Svoju víziu predstavila spoločnosť Valeo. Máme tu Valeo Ineez Air Charging, čo to znamená a ako takéto bezdrôtové nabíjanie funguje?

90-percentná efektivita

Trh s elektromobilmi rastie neuveriteľnou rýchlosťou. Slovensko je síce na chvoste civilizovaného sveta, no aj u nás sa tešia predaje neustále vyšším a vyšším číslam.  Očakáva sa, že do roku 2030 bude ich produkcia v porovnaní s aktuálnym stavom trojnásobná. S rastúcim počtom elektrických áut na cestách rastú aj požiadavky na nabíjaciu infraštruktúru, ktorá by rozhodne nemala byť zanedbaná.

valeo bezdrotove nabijanie
Zdroj: Valeo

Dôležitou súčasťou bude v budúcnosti aj bezdrôtové nabíjanie. Riešenie od spoločnosti Valeo je zatiaľ jediným na trhu, ktoré využíva nízku frekvenciu (približne 3 kHz) a ponúka unikátne a jednoduché bezdrôtové nabíjanie. V porovnaní s konkurenčnými riešeniami sa môže pochváliť aj tým, že je až o 50 percent ľahšie. Prvým problémom, ktorý vám pri bezdrôtovom nabíjaní napadne, je jeho efektivita, ktorá je v porovnaní s klasickým káblom nižšia. Spoločnosti Valeo sa však podarilo dosiahnuť efektivitu na úrovni výborných 90 percent.

Mohlo by vás zaujímať:

Riešenie bolo navrhnuté tak, aby bolo kompatibilné s aktuálnymi štandardmi. To znamená, že funguje s každým wallboxom, elektrickou sieťou každej krajiny a so všetkými elektromobilmi, bez ohľadu na architektúru (400 V aj 800 V). V preklade povedané, s bezdrôtovým riešením od Valeo nabijete každý elektromobil kdekoľvek na svete. Ponúka tiež funkcionalitu V2G (Vehicle-to-Grid), a môže byť pripojené buď k existujúcemu wallboxu alebo priamo na elektrickú sieť.

Iné zaujímavé riešenia

Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov síce existuje, no v praxi ho zatiaľ nevidíme. Všetko okolo tejto témy len začína, ale budúcnosť vyzerá veľmi sľubne. Na našom webe sme už viackrát informovali o rôznych možnostiach bezdrôtového nabíjania. Napríklad Tokio testuje bezdrôtové nabíjanie na križovatkách, ktoré vytvorila tamojšia univerzita. Systém je schopný nabíjať elektrické a plug-in hybridné vozidlá v reálnej prevádzke, pričom 10 sekúnd nabíjania by malo postačiť na kilometer dojazdu navyše. My sme už koncom roka 2021 mali možnosť vyskúšať si bezdrôtové nabíjanie elektromobilov aj v Praxi, konkrétne v Nórsku.

Ako v dávnejšom rozhovore vysvetlil spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti GreenWay, Peter Badík, bezdrôtové nabíjanie v elektromobiloch má veľký potenciál, no jedným z hlavných problémov je štandardizácia. Technické riešenie je už dostupné, avšak pre jeho rozšírenie v dostatočne zmysluplnom merítku je potrebné „dohodnúť“ jednotný štandard. Napríklad to ako presne má byť umiestnené zariadenie, aké bezpečnostné aspekty musí spĺňať, ako bude prebiehať komunikácia medzi podložkou a vozidlom a podobne.

Náš tip
ZSE Drive zlepšuje pokrytie. Na týchto 4 miestach v januári nabijete zadarmo
11. januára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+