MojElektromobil

Najskôr to boli dohady. Neskôr jemné náznaky nasledované obchodným rozhodnutím. Teraz je to už oficiálne potvrdené. Tesla pripravuje bezdrôtové nabíjanie pre svoje elektromobily.

Zatiaľ počíta s využívaním tejto technológie pre domáce podmienky. Konkrétne spomína indukčné nabíjanie vo forme podložky, nad ktorú si zákazníci v garáži zaparkujú svoj elektromobil a ten sa automaticky začne nabíjať. Potvrdil to vedúci dizajnu Tesly, Franz von Holzhausen. Podrobnosti o koncovom produkte zatiaľ neprezrádza, no už samotná skutočnosť, že taký veľký hráč ako Tesla formálne potvrdzuje práce na niečom takomto je významnou vecou.

Bezdrôtové nabíjanie elektromobilov je jednou z tých vecí, ktorá má potenciál. Realizácia so sebou ale prináša množstvo výziev a využívanie tejto technológie v praxi doposiaľ bolo veľmi limitované. Prakticky prebehla len hŕstka experimentov a demonštrácií v menšom rozsahu. To, že by Tesla technológiu dostala do podoby produktu pre masy by preto prirodzene bolo veľkým stimulom pre jej ďalší rozvoj.

Ako v dávnejšom rozhovore vysvetlil spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti GreenWay, Peter Badík, bezdrôtové nabíjanie v elektromobiloch má veľký potenciál, no jedným z hlavných problémov je štandardizácia. Technické riešenie je už dostupné, avšak pre jeho rozšírenie v dostatočne zmysluplnom merítku je potrebné “dohodnúť” jednotný štandard. Napríklad to ako presne má byť umiestnené zariadenie, aké bezpečnostné aspekty musí spĺňať, ako bude prebiehať komunikácia medzi podložkou a vozidlom a podobne.

Rieši malý problém, no má svoje využitia

Ako poukazuje portál Electrek, ďalšou vecou je to, že bezdrôtové nabíjanie elektromobilov predstavuje riešenie na “malý problém” a skôr je to o zvýšení pohodlia. To znamená, že úspech produktu pre domáce využívanie môže do veľkej miery závisieť od predajnej ceny.

Vec sa má tak, že klasické nabíjanie elektromobilov je veľmi jednoduchým úkonom. Stačí zaparkovať, pripojiť nabíjací kábel a pri verejnom nabíjaní sa autorizovať. Celé je to otázkou dvoch-troch minút. Navyše potreba autorizovať sa začína ustupovať do úzadia vďaka technológii Plug & Charge.

Napriek tomu existujú scenáre, ktoré si priam žiadajú využívanie bezdrôtového nabíjania. Dnes je to napríklad uľahčenie života pre ľudí s telesným hendikepom. Do budúcna zase môže ísť o neoddeliteľný prvok pre autonómne fungovanie vozidiel, čo je jednou z oblastí, ktorej aj samotná Tesla venuje značnú pozornosť.

Pravdepodobne si ešte spomeniete na projekt Tesla Robotaxi. V rámci neho chcela Tesla majiteľom elektromobilov umožniť svoje vozidlá prenajímať ako samostatne jazdiace taxíky. Bezdrôtové nabíjanie môže byť jedným z praktických riešení ako by boli schopné dopĺňať energiu.

Vo sfére verejného nabíjania taktiež môže ísť o zaujímavé riešenie ako eliminovať vizuálny dopad nabíjacích staníc v historických centrách, či ako znížiť útoky vandalov na nabíjaciu infraštruktúru. Technológia si zaslúži pozornosť a aktuálne zdanlivo čaká na priekopníka, ktorý by ju vedel posunúť vpred. Či sa ním stane Tesla ukáže čas.

Náš tip
Ako z budúcnosti. Tokio otestuje bezdrôtové nabíjanie elektromobilov na križovatkách
21. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+