MojElektromobil

To že je elektromobilita v poslednom období na vzostupe nedá niektorým jej odporcom spávať. Mnoho z nich sa negatívne na túto tému vyjadruje na sociálnych sieťach, na verejnosti, no nájdu sa aj takí, ktorí sa rozhodli zobrať “spravodlivosť” do vlastných rúk. Niektorí jedinci v susednom Česku začali poškodzovať nabíjacie stanice rôznymi spôsobmi, čím spôsobili niekoľko-tisícové škody, informuje Autosalon.

Posledná výtržnosť sa udiala v Čestlicích pri Prahe, kde vandal poškodil dvojicu nabíjacích staníc. Tie patrili spoločnosti E.ON, ktorej tak spôsobili nemalé škody. Podľa odhadov sa pohybujú škody na úrovni stoviek-tisíc českých korún. Spoločnosť oznámila, že nejde o prvý prípad, kedy sa pomocou výtržníctva vandali rozhodli poškodiť jej nabíjačky. Priamo na týchto dvoch nabíjacích staniciach už raz opravovali poškodenia.

Spoločnosť priznala, že nejde o častý jav, kedy sa vandali zamerajú na stanice, no párkrát sa to už stalo.

v-cestlicich-u-prahy-vandalove-nedavno-ustrihli-vsechny-dobijeci-kabely-na-obou-zdejsich-stanici.
Tentokrát sa stala terčom vandalov spoločnosť E.ON | Zdroj: Autosalon.tv

„Zhruba jednou za tři měsíce k nějakému poškození dochází. Dobíjecí stanice v Čestlicích je bohužel výjimka, zde došlo během šesti měsíců už třikrát k odstřižení všech dobíjecích kabelů. Úmyslnému poškozování nabíječek bohužel zcela zabránit nelze, nicméně na místě můžeme posílit preventivní ochranná opatření – třeba nainstalovat kameru nebo zintenzivnit osvětlení.“

Martin Klíma, konateľ spoločnosti E.ON Drive Infrastructure

Výkaly, moč aj rozmlátené konektory

V Českej dedinke išlo a nabíjacie stanice s výkonom 50 kW. Odhadovaná škoda spoločnosťou predstavuje približne 100 000 korún na jednu takúto stanicu. Ako sme spomenuli, nejde o žiadny výraznejší trend. Avšak keď už sa niekto rozhodne poškodiť takúto stanicu, využíva na to hneď niekoľko netradičných spôsobov. U susedov dokonca zaznamenali aj prípady, kedy takéto stanice niekto namazal výkalmi, odstrihol káble alebo aj rozmlátil konektory. Veríme, že sa z niečoho podobného nestane trend a nebudeme zaznamenávať útoky na nabíjaciu infraštruktúru aj u nás.

Našich poskytovateľov nabíjacích služieb sme sa opýtali na situáciu na Slovensku. 

Náš tip
Prvá Tesla Cybertruck oficiálne vyrobená. Kedy začne plná výroba?
18. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+