MojElektromobil

O tom, že nabíjacie stanice v Európe by mali povinne obsahovať platobný terminál sa hovorí už dlhší čas. Vo všeobecnosti je to vnímané ako krok, ktorý má zlepšiť používateľské pohodlie. Namiesto toho, aby človek musel riešiť nejakú registráciu, nosiť kartičku prevádzkovateľa alebo používať mobilnú aplikáciu, za svoj odber energie zaplatí cez platobný terminál rovnako ako za bežný nákup v obchode.

Viacero háčikov

A hoci sa počíta, že platobné terminály budú povinnou výbavou európskych nabíjacích staníc od roku 2027, niektoré krajiny začínajú už teraz. Ako informuje portál Electrive, jednou z nich je aj Nórsko. Tamojší prevádzkovatelia nabíjacej infraštruktúry musia už 1. júla 2023 povinne ponúkať možnosť úhrady platobnou kartou. Zatiaľ to ale má niekoľko háčikov.

Nová povinnosť sa vzťahuje len na nové nabíjacie stanice, ktoré budú objednané po spomínanom termíne. Inak povedané, platiť to bude pre tie stanice, ktorých inštalácia sa začne plánovať po 1. júli. Spravené je tak kvôli tomu, že od prvotného zámeru a objednania stanice na výrobu až po jej reálne osadenie môžu ubehnúť pokojne aj mesiace. Aby sa do problémov nedostala realizácia už rozbehnutých projektov, zvolená bola formulácia s objednaním stanice na výrobu.

Rovnako tak platí, že už osadené nabíjacie stanice nateraz nemusia byť upravované a dodatočne rozširované o platobné terminály. To sa samozrejme môže zmeniť podľa toho, aké ďalšie rozhodnutia príjmu nórski zákonodarcovia. Ďalšou kľúčovou vecou je, že povinnosť zabezpečiť možnosť platby kartou platí len pre nabíjacie stanice s výkonom od 50 kW.

Napriek tomu, že prevádzkovatelia na nových nabíjacích staniciach budú musieť povinne ponúkať platby kartou, ani náhodou nejde o to, že by to museli ponúkať ako výhradnú možnosť. Platba kartou akurát musí byť dostupná, a to bez najmenších problémov aj po boku existujúcich platobných riešení ako sú napríklad dobre známe RFID karty či mobilné aplikácie.

Prevádzkovatelia sú kritickí

Na prvý pohľad to skutočne vyzerá ako výhra pre zákazníka. Prevádzkovatelia nabíjacej infraštruktúry ale upozorňujú, že v konečnom dôsledku to tak nemusí byť. Zavádzanie platobných terminálov pre priamu platbu kartou za nabíjanie situáciu komplikuje, a to hlavne z finančného hľadiska.

Veci ako investícia do samotného terminálu, mesačný poplatok za jeho využívanie a poplatky za transakcie sú v priamom rozpore so snahami o poskytovanie čo najlacnejšieho nabíjania. Navyše tým, že zákazník nie je klientom prevádzkovateľa môže prichádzať o rôzne výhody ako sú napríklad dynamické tarify či informácie o nových lokalitách a akciách.

7. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+