MojElektromobil

Obnova vozového parku Polície SR zo zdrojov Plánu obnovy a odolnosti SR pokračuje. Po tom, čo muži zákona dostali plug-in hybridné modely Toyota RAV4 PHEV a následne BMW X3 xDrive30e PHEV, teraz na rad prišli už aj batériové elektromobily.

Štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty s podpredsedníčkou vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR Líviou Vašákovou v piatok 14. júla 2023 odovzdali 24 elektromobilov ŠKODA Enyaq iV v civilnom prevedení. Prostredníctvom tlačovej správy o tom informovalo priamo MV SR. Pripomeňme si, že v civilnom prevedení by malo byť využívaných celkovo 98 batériových elektromobilov: 83 kusov Škoda Enyaq, 10 kusov KIA EV6 a 5 kusov Citroën ë-Jumpy.

Prvá várka

Aktuálne bola odovzdaná prvá várka batériových elektromobilov od ŠKODY, pričom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky ich prostredníctvom verejného obstarávania ukončeného v októbri 2022 zakúpilo celkovo 83. Vo všetkých prípadoch ide o model ŠKODA Enyaq iV 60 Loft s výkonom 132 kW, 62 kWh batériou, dojazdom 375 až 397 km (WLTP) a tepelným čerpadlom. Zaobstarané elektromobily majú 5-ročnú záruku do 150 000 km, zimné originálne disky s pneumatikami, metalickú farbu a hasiaci prístroj.

V kontexte modernizácie vozového parku sa spomína znižovanie emisií CO2, zvýšenie bezpečnosti posádky, ale aj úspora finančných prostriedkov v súvislosti so servisom starých vozidiel. Podľa vyjadrenia MV SR má 24 elektromobilov predstavovať najväčšiu flotilu elektrických vozidiel v rámci štátnej správy Slovenskej republiky.

Ako prezradil štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty, vozidlá boli pridelené na na základné útvary krajských riaditeľstiev Policajného zboru v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Prešove. Vždy po tri kusy.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Viac ako 400 nabíjacích bodov

Vyzerá to tak, že rezort vnútra aktívne rieši aj problematiku nabíjania, ktorá nastáva so zaradením nabíjateľných vozidiel do jej vozového parku. Aktuálna má nabíjacia infraštruktúra pre elektrické policajné autá pokrývať 49 lokalít, kde je vybudovaných 182 nabíjacích bodov. Tento počet sa má výrazne rozširovať. Do konca novembra 2023 plánuje MV SR vybudovať celkovo 430 nabíjacích bodov po celom území Slovenska.

Náš tip
Slovenská pošta rozširuje vozový park. Kúpila aj 37 elektromobilov
17. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+