MojElektromobil

Slovenská pošta pokračuje v obnove vozového parku a siaha aj do segmentu elektromobility. Ako informovala prostredníctvom tlačovej správy, v súčasnosti obstarala celkom 118 dodávkových vozidiel do 3,5t, z toho 37 elektromobilov, ktoré boli práve dnes oficiálne uvedené do prevádzky.

Nasadené budú na vybrané doručovacie rajóny a poštové cestné kurzy v hlavnom meste a v niektorých krajských a okresných mestách naprieč celým Slovenskom. Pošta týmto krokom posilňuje svoje aktivity v oblasti v oblasti znižovania emisií vypúšťaných do ovzdušia.

„Pre kúpu ekologických áut sme sa rozhodli pre plnenie zelenej kvóty, teda pre potrebu určitého počtu elektromobilov vo fleete, ale v neposlednom rade aj pre snahu Slovenskej pošty prispieť k znižovaniu emisií vypúšťaných do ovzdušia.“

Generálny riaditeľ pošty Ľubomír Mindek

Plánuje pokračovať

Nejde pritom o prvé elektromobily v službách Slovenskej pošty. Doteraz využívala 21 vozidiel tohto typu a 3 elektrické štvorkolky. Zároveň uvádza, že v elektrifikácii vozového parku plánuje pokračovať a zaoberá sa aj možnosťami pre kategóriu nákladných vozidiel nad 3,5 tony.

V nasledujúcich rokoch plánuje pošta obstarávať elektrické vozidlá kategórie M1 (osobné motorové vozidlá), N1 (malé nákladné) a taktiež analyzuje možnosti elektrifikácie vozidlového parku aj v kategórií N2 a N3 (nákladné vozidlá nad 3,5t).

Najnovší prírastok pozostáva z elektromobilov značky PEUGEOT Expert Furgon Premium Electric L3H1 100 kW. Štandardná výbava vozidiel bola rozšírená o GPS/GSM monitorovacie palubné jednotky na sledovanie vozidiel s ich aktuálnymi jazdnými parametrami.

Dojazd vozidla na jedno nabitie batérie je 215 km. Nabíjať sa budú na miestach prevádzkovania, teda v objektoch Slovenskej pošty. Z hľadiska denného kilometrového výkonu a technického zázemia budú prevádzkované v mestách Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Žilina, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Prievidza, Lučenec, Prešov, Svidník, Stropkov, Gelnica, Rožňava, Vranov nad Topľou, Trebišov.

So servisom na 6 rokov

Kúpna cena jedného elektrického vozidla Peugeot Expert je 48 915,- € bez DPH. Celková cena všetkých 37 elektrických vozidiel je 1 809 855,00 € bez DPH. V cene vozidla sú zahrnuté pravidelné servisné prehliadky predpísaných výrobcom vozidla, po dobu šiestich rokov odo dňa dodania tovaru alebo do dosiahnutia 120 000 km.

Pripomeňme si, že okrem Slovenskej pošty sa využívaniu elektromobilov pre doručovanie zásielok aktívne venuje aj spoločnosť DPD, ktorá do roku 2025 plánuje využívať na Slovensku až 300 elektrických dodávok. S využívaním elektrifikovaných modelov aktuálne začala aj Polícia SR. Tá však zvolila cestu plug-in hybridov.

7. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+