MojElektromobil

Polícia Slovenskej republiky sa môže pochváliť novými prírastkami. Po oznámení nákupu nových plug-in hybridných vozidiel Toyota RAV4 PHEV teraz strážcovia zákona prichádzajú s ďalšou novinkou. Po novom sa môžu pochváliť vozidlami BMW X3 xDrive30e PHEV, ktoré budú využívať v službe, informovalo Ministerstvo Vnútra na svojom profile.

Podľa oficiálnych informácií stál celý nákup 120 nových plug-inov niečo cez 8 miliónov eur a financovali to z Plánu obnovy a odolnosti. Neprichádzajú však všetky vozidlá naraz. Policajti sa zatiaľ môžu tešiť len z prvej várky, ktorú tvorí 40 vozidiel, a teda jedna tretina z celého nákupu. Ostatné vozidlá majú byť dodávané v blízkej budúcnosti, no časovo presnejšie to zatiaľ verejne neprezentovali.

Za jedno BMW X3 xDrive30e zaplatili aj vrátane špecializovanej policajnej výbavy 72 000 € s DPH. Ak by vás zaujímala cena vozidla bez tejto policajnej výbavy, tak tá sa pohybuje na úrovni 62 000 € s DPH. Cena zahŕňa aj zimné prezutie, či 5 ročný servis (prípadne do 200-tisíc kilometrov). Policajný viceprezident sa k novým vozidlám vyjadruje vo veľmi pozitívnom duchu. Pre Slovenskú republiku takéto vozidlá pomôžu urýchliť prechod na nízko-emisnú dopravu, a pre verejnosť tak môžu byť akýmsi vzorom.

Prídu aj plug-in hybridné vozidlá iných značiek

Okrem spomínaných plug-inov BMW zakúpili pre činnosť polície nedávno aj 400 kusov Toyota RAV4 PHEV a 30 kusov KIA Sportage PHEV. Už pri prvej várke sa spustila vlna kritiky smerovaná na vedenie polície. Mnohým sa nepáčilo, že nové vozidla majú v sebe aj elektromotor, a označovali to za diktát Bruselu. Iným sa zas nepozdávalo, či naozaj budú policajti ochotní vozidlá nabíjať, a zamedziť tak používaniu len spaľovacieho motora. Fanúšikovia elektromobility by zas na druhej strane oveľa radšej videli v policajnej flotile čistý, plnohodnotný elektromobil.

„Vozidlá boli zakúpené za účelom  plnenia služobných úloh Polície SR a útvarov Ministerstva vnútra SR. Budú primárne pridelené na Krajské, resp. okresné riaditeľstvá Policajného zboru. Nahrádzajú zastaraný vozový park rezortu, ktorý po mnohých rokoch modernizujeme, čím sa skvalitnia podmienky na prácu, v tomto prípade najmä policajtom. Pokračujeme tak v masívnej obnove vozového parku určeného na zlepšenie pracovných podmienok zamestnancov rezortu.“

minister vnútra SR, RomanMikulec

Náš tip
Polícia má nové vozidlá. Tieto elektromobily a plug-in hybridy začína využívať
2. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+