MojElektromobil

Každý správny elektromobilista vie, že ak má možnosť počas toho, ako vozidlo stojí, nabíjať, mal by ju využiť. Ide o efektívne využitie času, kedy nám elektromobil neslúži a počas neho sa môže pomaly nabíjať.

Nabíjanie elektromobilov je vo všeobecnosti veľkou výzvou. Nabíjacie stanice pribúdajú ako huby po daždi nielen vo svete, ale aj na Slovensku. V budúcnosti by sme však mohli nabíjať aj inými spôsobmi, napríklad bezdrôtovo. Bezdrôtové nabíjanie sme dokonca mali možnosť vyskúšať aj my naživo, a to v Nórsku, kde sa elektrických vozidiel v pomere k spaľovákom predáva najviac na svete.

Nabíjanie elektromobilu na bežnej rýchlonabíjačke

V Japonsku teraz prebieha pilotný projekt, ktorý je zameraný na bezdrôtové nabíjanie vozidiel počas toho, keď stoja na červenej na semafore. Prebieha v Tokiu a je do neho zapojených viacero inštitúcií, vrátane dvoch japonských vysokých škôl.

Univerzita v Tokiu vytvorila systém, ktorý je schopný bezdrôtovo nabíjať vozidlá a vedci teraz testujú jeho odolnosť a schopnosť nabíjať elektromobily a plug-in hybridy v reálnej premávke. Nabíjacie cievky sú zapustené priamo do vozovky pred semaformi a bezdrôtová nabíjačka funguje len v prípade, ak je nad ňou detegované vozidlo.

Vozidlá, ktoré sa chcú takýmto spôsobom nabíjať, musia mať v blízkosti pneumatík nainštalované špeciálne zariadenia, aby mohli prijímať elektrickú energiu. Zdroj uvádza, že 10 sekúnd nabíjania by malo stačiť na predĺženie dojazdu o jeden kilometer. Prvý experiment, ktorý toto bude demonštrovať v praxi, by sa mal uskutočniť 10. marca budúceho roka.

Náš tip
Elektrifikáciu nákladnej a autobusovej dopravy máme na dosah
26. októbra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+