MojElektromobil

Jednou z hlavných otázok pri kúpe elektrického auta ak bývam v meste a na sídlisku je: ako ho budem nabíjať?

Nabiť elektromobil v mestských podmienkach môžete asi najjednoduchšie na verejných nabíjačkách v obchodných centrách, alebo na parkoviskách obchodných reťazcov. Neustále častejšie sa vyskytujú parkovacie miesta s nabíjačkami vo vyhľadávaných lokalitách v centre mesta. Parkujete v centre a zároveň nabíjate. Tieto riešenia majú zväčša výkonnejšie DC nabíjačky, za ktoré si priplatíte.

Ľudia, ktorí vlastnia elektromobil však uprednostňujú súkromné nabíjačky doma, alebo v práci. Domáce nabíjanie je totiž jedným z najlacnejších a najpohodlnejších spôsobov, ako udržať EV nabité. Nabíjanie síce trvá niekoľko hodín, ale keď necháte cez noc váš elektromobil na nabíjačke, môže sa plne nabiť za zlomok ceny plnej nádrže benzínu a zároveň je šetrnejšie ku vašej batérii.

Ak uvažujete o elektrickom aute, ale nemáte možnosť nabíjania doma, pretože nebývate doma, alebo nemáte garážové státie, obráťte sa na miestny úrad a zistite, či sa plánuje inštalácia nabíjacích staníc na vašej ulici. Prípadne si preverte možnosti získať napájanie pre vlastné nabíjanie neďaleko vášho bydliska súkromnou firmou.

Na Slovensku existujú viaceré firmy, ktoré vedia zabezpečiť cenovo dostupné riešenie nabíjania v mestských komplexoch, na sídlisku aj pre domácnosti, napríklad:

Agevolt – Umožňuje napríklad zabezpečiť nabíjanie vášho elektromobilu cez verejne osvetlenie a zároveň poskytuje možnosť zdieľať vašu súkromnú nabíjaciu stanicu s inými užívateľmi a zarábať na nej.

Schneider Electric – poskytuje riešenia pre poloverejné parkovacie zariadenia, firemné vozové parky elektromobilov a bytové komplexy, ponúka možnosti merania energie plus konektivitu, ktorú potrebujete na zabezpečenie autentifikácie používateľov, generovanie správ, prideľovanie nákladov jednotlivým používateľom a vykonávanie údržby na diaľku

Siemens – Na Slovensku predáva nabíjacie stĺpiky, ktoré sú taktiež ideálnym riešením pre použitie vo verejnom aj poloverejnom prostredí, vrátane garáží a hotelových parkovísk.

IFT InForm Technologies – je dobrá voľba v prípade potreby komplexnejšej realizácie napríklad na úrovni mesta a obce.

Na Slovensku už dnes existuje veľa kvalitných a cenovo dostupných možností pre nabíjanie elektromobilov v mestskom prostredí, ktoré dávajú majiteľovi slobodu nabíjať na zaujímavých parkovacích miestach v centre mesta, alebo mať svoju vlastnú nabíjačku pred domom.

Článok vznikol v spolupráci so SEVA, čoho je portál MôjElektromobil.sk súčasťou.

Seriál Mýty a fakty

15. septembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+