MojElektromobil

Doprava produkuje takmer 30 percent všetkých emisií oxidu uhličitého v EÚ a cestná doprava sa na nich podieľa zo 72 percent. Európska únia stanovila cieľ obmedziť emisie CO2 z dopravy do roku 2050 o 60 percent (v porovnaní s úrovňou emisií v roku 1990. Ide o dôležitú snahu v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov.

Osobné autá sa zaraďujú medzi najväčších emitentov CO2. Vďaka technologickému pokroku a snahe automobiliek udržať zdravé životné prostredie môžeme v posledných rokoch vidieť postupný nárast výroby a predaja elektromobilov, ktoré môžu výrazne prispieť k zníženiu emisií. Ministerstvo vnútra SR chce byť súčasťou ich znižovania a prispieť tak k udržateľnosti životného prostredia.

Zelene ministerstvo vnutra SR

Postupnými krokmi chce zaradiť do plánu verejného obstarávania na rok 2021 nákup ekologických vozidiel. S ohľadom na fakt, že sa doteraz na MV SR autá s hybridným motorom alebo elektrickým nevyužívali a ani nenakupovali, ministerstvo vnútra sa rozhodlo si ich najskôr otestovať formou zmluvy o výpožičke so spoločnosťami Škoda Auto Slovensko, s.r.o., Toyota Central Europe-Slovakia s.r.o., KIA Bratislava, s.r.o. a P Automobil import, s.r.o. po dobu šiestich, resp. 12 mesiacov.

Najskôr testovanie

Zapožičané automobily budú využívané v priamom policajnom výkone a aj úradníkmi. Po ukončení testovania bude vyhodnotené, aké typy automobilov (elektromobil, full hybrid, plugin hybrid) sú vhodné na nasadenie do výkonu.

Spoločnosť Toyota Central Europe-Slovakia s.r.o. bezplatne zapožičia vozidlá Toyota CAMRY, Toyota COROLLA TS a Toyota RAV4 pomaľované farbami PZ. Určené budú do priameho policajného výkonu, kde bude testovaná ich vhodnosť.

Spoločnosť Škoda Auto Slovensko, s.r.o. rezortu bezplatne zapožičia 2 vozidlá: Škoda Superb – plugin hybrid, ktorá bude plnohodnotne využívaná na kancelárii ministra vnútra a Škoda citigo – elektromobil v civilných verziách. V najbližších mesiacoch Ministerstvo očakáva 4 kusy hybridných vozidiel Škoda Octavia. V budúcom roku otestujú aj novinku, plne elektrický model ENYAQ.

Zelene ministerstvo vnutra SR

Prostredníctvom spolupráce s Automobilovými opravovňami MV SR budú zapožičané do testovania aj elektrické vozidlá od spoločnosti KIA Bratislava, s.r.o., konkrétne KIA SoulKIA Niro a od spoločnosti P Automobil import, s.r.o. vozidlo Peugeot 208.

1. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+