MojElektromobil

O tom, že čínska spoločnosť Xiaomi chystá elektromobil, už vieme pomerne dlho. Zaujímavé je najmä to, že ide o výrobcu smartfónov, príslušenstva, smart domácnosti a podobnej elektroniky. Postaviť elektromobil je však úplne niečo iné.

Elektromobil Xiaomi
Elektromobil Xiaomi | Zdroj: cnevpost

To ale neznamená, že sa to nedá. Portál cnevpost teraz zverejnil maskované fotografie vozidla, ktoré je vo fáze príprav. Vozidlo má logo Xiaomi na reproduktore zabudovanom vo dverách, čo potvrdzuje, že práve toto by malo byť vozidlo od tohto výrobcu.

Elektromobil Xiaomi
Reproduktor s logom Xiaomi | Zdroj: cnevpost

Čínska spoločnosť oficiálne oznámila vývoj svojho vlastného elektromobilu v marci 2021, pričom doň investovala v prepočte približne 1,3 miliardy eur. Očakáva sa, že investície budú pokračovať a v priebehu najbližších 10 rokov by sa mali vyšplhať až do výšky 10 miliárd amerických dolárov.

Elektromobil Xiaomi
Detail dverí | Zdroj: cnevpost

Továreň, kde sa bude vozidlo vyrábať, by mala byť schopná vyrobiť 150-tisíc elektromobilov ročne.

Elektromobil od Xiaomi je na dosah. Dostali oficiálne potvrdenie od komisie

23.8.2023

Čínsky technologický gigant, Xiaomi, urobil významný pokrok vo svojej ceste na výrobu elektrických vozidiel, keď dostal zelenú od Národnej komisie pre rozvoj a reformu (NDRC) pre výrobu EV. Toto schválenie je významným míľnikom, pričom Xiaomi je len štvrtou spoločnosťou, ktorá od roku 2017 dostala toto povolenie od NDRC. Tým sa ukázalo prísne regulačné prostredie Číny pre nové automobilové podniky, informuje CNEVpost.

Hoci to pre Xiaomi znamená zásadný pokrok, spoločnosť musí stále získať súhlas od čínskeho ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT). Úlohou MIIT je kontrolovať technické a bezpečnostné aspekty nových výrobcov automobilov a ich navrhovaných modelov.

Zámery spoločnosti Xiaomi na vstup do elektromobilového biznisu sa prejavili 30. marca 2021, keď oznámili svoje plány na založenie spoločnosti zodpovednej za ich podnikanie v oblasti inteligentných elektromobilov. S počiatočným záväzkom vo výške 10 miliárd RMB (1,29 miliardy €) spoločnosť plánuje v nadchádzajúcom desaťročí rozsiahle investície vo výške 9 miliárd €.

Xiaomi-MS11-render-image-made-by-Sugar-Design
Takto by mal vyzerať prvý elektromobil spoločnosti | Zdroj: CarNewsChina

Do 19. októbra 2021 zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Xiaomi, Lei Jun, povedal, že postup spoločnosti do automobilového priemyslu prekonal očakávania. Predovšetkým sa očakáva debut prvého automobilu Xiaomi v prvej polovici roku 2024. To bola predpoveď, ktorú tento rok potvrdili, pričom uviedli, že model už prešiel úspešným zimným testovaním.

Ďalšie informácie naznačujú, že Xiaomi chce v nasledujúcom roku uviesť na trh približne 100 000 elektromobilov. Na podporu tohto ambiciózneho úsilia postavila technologická spoločnosť výrobný závod v Pekingu s potenciálom vyrábať až 200 000 EV ročne. V rámci prípravy na naštartovanie výroby do decembra Xiaomi už začalo nábor do svojej výrobnej haly.

Vozidlo dostane zaujímavú cenovku

Pokiaľ ide o vlastnosti ich prvého EV, očakáva sa, že to bude sedan vybavený LiDAR-om. Prémiový variant tohto modelu by mohol mať cenovku presahujúcu 300 000 juanov (38 500 €), s čím prišli médiá v septembri 2022. Okrem toho si ako dodávateľov batérií vybrali výhradne spoločnosti CALB a CATL. Ide o dve z najznámejších spoločností, ktoré sa zaoberajú výrobou batérií na svete.

Zdá sa, že obchodný model EV spoločnosti Xiaomi sa zameriava na softvér ako primárny generátor príjmov. Nemôžeme tak očakávať, že pri výrobe použijú tie najkvalitnejšie materiály, skôr naopak. Aby sa udržala reputácia spoločnosti Xiaomi z hľadiska nákladovej efektívnosti, divízia EV je nastavená na udržiavanie tesnej 1-percentnej marže na komponenty. Namiesto toho sa ich stratégia ziskovosti opiera o softvér a súvisiace ekosystémové služby.

Náš tip
Nové SUV od Mercedes-Benz má konkurovať Tesle Model Y. Takto bude vyzerať
6. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+