MojElektromobil

O tom, že na scénu čoskoro dorazí elektromobil Xiaomi vieme už dlhú dobu a nejde o žiadne plané dohady. Tento zámer bol oficiálne potvrdený už v roku 2021.

Prípravné práce odvtedy jasne napredujú. Do obehu sa medzičasom dostali fotografie z testovania v premávke, ako aj obrázky zobrazujúce nosný dizajn predmetného modelu, ktorý je momentálne známy ako Xiaomi MS11.

Foto: Xiaomi Today

Čínsky technologický gigant naposledy prezradil, že ak všetko pôjde podľa plánov, tak sériovú výrobu rozbehne už v roku 2024. Svoj predošlý odhad teraz potvrdzuje aj s menším upresnením. Ako informuje portál Electrek, výkonný riaditeľ spoločnosti Xiaomi, Lei Jun, uviedol, že vývoj elektromobilu dosiahol nečakaný pokrok, ktorý prekonal všetky predošlé očakávania.

Prototyp úspešne dokončil sériu testov v zimných podmienkach a výroba by mala byť spustená v prvej polovici roka 2024. Divízia výskumu a vývoja Xiaomi Automotive má aktuálne zamestnávať už 2 300 ľudí, ktorí pracujú na tom, aby sa tento termín podarilo dodržať.

Očakáva sa, že plne elektrický sedan do predaja dorazí s cenovkou 300 000 čínskych jüanov, čo je v prepočte približne 40 750 €. To, čo si sa bude predávať aj mimo domáceho trhu, ako aj ďalšie podrobnosti, by sme sa mali dozvedieť počas najbližších mesiacov.

Lei Jun, už pred časom potvrdil, že elektromobil bude vybavený pokročilým systémom autonómnej jazdy, ktorý by mal využívať LiDAR. Spoločnosť svoje technologické riešenia z tejto oblasti testovala pomerne intenzívne. Využívať na to mala flotilu prinajmenšom 144 vozidiel jazdiacich po cestách v Číne. Na výsledok si ešte musíme počkať.

Náš tip
Tesla nabitá generátorom alebo dieselové Volvo. Čo je úspornejšie?
9. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+