MojElektromobil

Elektromobilita je hudba budúcnosti. Avšak rovnako ako všetko, aj toto tvrdenie má mnohých odporcov. Je fakt, že si ľudia ťažko pripúšťajú zmeny a neradi vychádzajú zo svojej komfortnej zóny. Takýmto prípadom je aj vedenie štátu Wyoming, ktoré sa snaží proti nástupu elektromobility bojovať zmenami zákonov, informuje Insideevs.

Stará technológia je na ústupe a nová zažíva obdobie rastu. Toto tvrdenie platí aj pri autách so spaľovacími motormi a tými s elektromotormi. Ropný a plynárenský priemysel už tuší, že ho v blízkej budúcnosti obmedzí elektrifikácia cestnej dopravy. Neznamená to však, že sa vzdajú bez boja.

Americký štát Wyoming zavádza legislatívu, ktorou sa snaží ukončiť predaj elektrických vozidiel v štáte po roku 2035. Samotný senátor, Jim Anderson, podporil legislatívu s cieľom pridať sa k štátom, ktoré podobnou legislatívou bojujú proti koncu predaja áut so spaľovacími motormi.

mercedes nabijacia stanica
Naopak Mercedes prichádza s 10 000 novými nabíjacími stanicami na podporu elektromobility aj v Severnej Amerike | Zdroj: Mercedes-Benz

Keďže Spojené štáty dôsledne investovali do ropného a plynárenského priemyslu, táto investícia viedla k nepretržitému zamestnávaniu tisícov ľudí v tomto priemysle v celej krajine. Uznesenie s názvom “postupné ukončenie predaja nových elektrických vozidiel do roku 2035,” bolo predstavené v piatok 13. januára.

Akonáhle si prečítate spomenuté uznesenie, zistíte, že nejde tak úplne o zákaz, ako o symbolické gesto. V prvej časti sa píše o cieli ukončenia predaja elektromobilov a v druhom zas o podpore zákonodarcov voči ľuďom zamestnaným v ropnom a plynárenskom priemysle. Toto uznesenie iba povzbudzuje obyvateľov a podniky vo Wyomingu, aby nenakupovali elektrické autá a nepodporovali tak úpadok ropného a plynárenského priemyslu v štáte.

Prečo sa Wyoming bojí elektrifikácie?

Wyoming patrí medzi ropné a plynárenské štáty, a tento priemysel má v krajine významné zastúpenie. Aj keď ide o najmenej obývaný štát spomedzi všetkých (žije tu len 0,17 % populácie USA), Wyoming je ôsmy najväčší producent ropy v krajine. V spomínanom uznesení sa dokonca píše o tom, ako prechod na elektromobily vážne ohrozí množstvo pracovných miest v krajine.

Štát má svoj podiel na rozširovaní strachu, keďže nástup elektromobility opisuje ako veľkú katastrofu. V dokumente sa tiež spomína, že minerály používané v batériách elektrických vozidiel nie sú recyklovateľné, a rovnako ako iné štáty, aj Wyoming skončí ako skládka týchto batérií. Tie sa potom budú musieť likvidovať nebezpečnými spôsobmi.

elektromobil bateria wyoming
Až 90 % batérií je recyklovateľných | Zdroj: OpenAccessGovernment

Je pravda, že batérie po konci svojej životnosti musia byť vymenené a zlikvidované, no minerály v batériách sú veľmi cenné na to aby skončili niekde na skládke. Až 90 % batérií je recyklovateľných, a dnes už existuje mnoho spoločností, ktoré túto úlohu zvládajú priam dokonale.

Elektromobilita je na vzostupe, preto tento krok Wyomingu nebude braný úplne seriózne. Dosť sa špekuluje aj o tom, že toto uznesenie slúži na to, aby vláda pomohla štátu pri úpadku ropného priemyslu. Či tak v budúcnosti nastane a ako sa vyvinie táto situácia vás budeme informovať.

Náš tip
10 000 nabíjacích staníc po celom svete. Mercedes-Benz nezaháľa
18. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+