MojElektromobil

Európsky parlament v stredu, 7. júna 2022, schválil návrh, ktorý by mal od roku 2035 v Európskej únii úplne zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi. Týka sa osobných automobilov aj ľahkých úžitkových vozidiel. Na tému upozornili agentúry Reuters a Bloomberg.

Nulové emisie od roku 2035

Návrh hovorí o znížení produkcie emisií CO2 predávaných áut o 100%, teda na hodnotu 0 g/km. Tejto požiadavke sú schopné vyhovieť len čisto elektromobily, čo znamená, že predávať nebude možné ani plug-in hybridy či akékoľvek iné kombinácie, kde je prítomný spaľovací motor. V pozadí návrhu stojí zámer dosiahnuť drastické zníženie emisií a podporiť prechod na takzvanú uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

Legislatívny návrh počíta aj s akýmsi medzikrokom pre rok 2030. V tomto prípade si za cieľ dáva zníženie produkcie emisií oxidu uhličitého na približne polovicu. Konkrétne, pri nových osobných autách musí do tohto roku dôjsť k zníženiu produkcie oxidu uhličitého o 55 %, pri ľahkých úžitkových vozidlách o 50%.

Výnimku z navrhovaného zákona majú ojazdené vozidlá. Tie by sa mohli veselo predávať aj po roku 2035. Rovnako tak sa nestane to, že by po roku 2035 zrazu museli z ciest zmiznúť všetky autá so spaľovacími motormi. Normálne budú jazdiť až do konca svojej životnosti. Schválenie nového zákona by preto mohlo poriadne zamávať aj s trhom ojazdených vozidiel.

Diskusia s členskými štátmi

Prijatie legislatívneho návrhu neprichádza ako blesk z čistého neba. O možnom konci predaja vozidiel so spaľovacími motormi sa na pôde Európskej únie diskutovalo už dlhší čas. Naposledy sa téme aktívnejšie venovala pozornosť takmer pred rokom. Dnes už sme ale poriadne blízko k reálnemu naplneniu zamýšľaného konca pre autá so spaľovacími motormi.

Zatiaľ to nie je úplne definitívne a nachádzame len v štádiu, kedy bol schválený legislatívny návrh. Konečná podoba záväzného zákona vznikne až po diskusiách s jednotlivými členskými štátmi EU. Vo všeobecnosti ale môžeme s veľkou pravdepodobnosťou očakávať, že európsky koniec nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035 už prakticky nič nezastaví.

Počas vyjednávaní sa samozrejme ešte môže stať čokoľvek, no Európsky parlament jasne vyjadril svoj postoj k návrhu Európskej komisie, preto nie je veľmi vysoká šanca, že by počas vyjednávaní s jednotlivými členskými štátmi došlo k výraznému obratu. Finálnu podobu nového zákona by sme mali vidieť ešte pred koncom tohto roka.

Náš tip
Elektromobilom na dovolenku do Chorvátska v roku 2022. Všetko, čo potrebujete vedieť
9. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+