MojElektromobil

Na trhu sa objavil ďalší malý elektromobil, ktorý chce prekonať model Seagull od spoločnosti BYD. Značka Wuling z koncernu GM v piatok uviedla na trh modernizovaný model Bingo, ktorý sa snaží zaujať najmä cenou. Informáciu priniesol portál electrek.

V marci spoločnosť BYD otriasla celým odvetím uvedením svojho nového elektromobilu BYD Seagull, ktorý spôsobil cenový šok. Lacný elektromobil BYD Seagull tak stelesňuje ideu spoločnosti BYD v podobe elektrického vozidla, ktoré je lacnejšie než vozidlo spaľovacie.

BYD Seagull
BYD Seagull | Zdroj: BYD

Len v máji sa predalo takmer 35 000 kusov tohto modelu. BYD však v tom nejde osamotene, aj ďalšia automobilka sa snaží držať krok.

Neuveriteľná cena

Spoločný podnik amerického koncernu GM a čínskeho SAIC, Wuling, uviedol v piatok na trh elektromobil Wuling Bingo s ďalšími vylepšeniami, ale aj nižšou cenou. So štartovacou cenou na úrovni cca. 7 300 eur (56 800 juanov) tak nový Wuling Bingo poriadne podlieza cenovku vozidla BYD Seagull.

Interiér Wuling Bingo
Interiér Wuling Bingo | Zdroj: GM

Za spomínanú cenu však dostanete len verziu s výkonom 41 koní. V porovnateľnej konfigurácii sa Wuling Bingo a BYD Seagull pohybujú v rozmedzí približne 200 eur. Hoci je Seagull o kúsok lacnejší a s vyšším výkonom, dojazd modelu Bingo je o približne 10 percent vyšší.

Model Wuling Bingo prišiel na trh len minulý rok, takže z pohľadu dizajnu na novinke veľa zmien nenájdeme. Stále ide o malý elektromobil segmentu B s dĺžkou tesne pod štyri metre. Najväčšie zmeny sa však udiali pod kapotou.

Mohlo by vás zaujímať:

Wuling Bingo
Wuling Bingo | Zdroj: GM

Základná verzia je stále vhodná prioritne do mesta. Je vybavená 17,3 kWh batériou a používa rovnaký motor s výkonom 41 koní ako predtým. Rovnako je stále obmedzená jej maximálna rýchlosť na 62 km/h. Táto verzia ponúka dojazd približne 200 kilometrov, čo na mestské použitie dozaista vystačí.

Batéria a dojazd

Na rok 2024 však spoločnosť Wuling vybavila vyššie verzie s väčšími batériami s kapacitou 31,7 kWh a 37,9 kWh novým motorom. Jeho výkon zostal na úrovni 67 koní, ale elektromotor je po novom chladený vodou a lepšie odvádza teplo. V prípade verzie s najvyššou kapacitou akumulátora sa hovorí o dojazde 410 kilometrov.

Po novom sú už všetky verzie vybavené rýchlym DC nabíjaním (jednosmerným prúdom). To v minulosti nebolo samozrejmosťou, základný model s menšou baterkou ho nemal. Spoločnosť Wuling neuviedla, aký je maximálny nabíjací výkon, ale akumulátor sa vie nabiť z 30 na 80 % za 35 minút. Nie je to žiadny zázrak, ale je to porovnateľný parameter ako pri modeli BYD Seagull (z 30 na 80 % SoC za 30 minút).

Dongfeng Box
Dongfeng Box | Zdroj: Dongfeng

Zaujímavou novinkou je aj Dongfeng Box, ktorý sa tiež objaví na slovenskom trhu v treťom kvartáli. Zatiaľ je zverejnená cena pre jeho najvyššiu verziu s dojazdom 340 km a bohatou výbavou. Cena tejto uvádzacej verzie bude začínať od 21 990 eur s DPH.

Náš tip
Zaujímavé výsledky novej štúdie. Naozaj elektromobilom škodí rýchle nabíjanie viac ako pomalé?
17. júna 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+