MojElektromobil

Zástupcovia Volkswagen group prednedávnom oznámili, že tento rok spoločnosť spolu so svojimi partnermi vybuduje až 25 000 nabíjacích staníc pre elektromobily po celom svete. Podľa dostupných informácií už koncom roka 2022 koncern vybudoval nabíjacie stanice v počte 15 000, čo predstavuje jednu tretinu z plánovaných 45 000, ktoré chce nainštalovať do roku 2025.

Nové nabíjacie stanice v Európe, Severnej Amerike a Číne

Z geografického hľadiska sa celkový počet rozdelí na 18 000 nabíjacích staníc v Európe, 17 000 v Číne a 10 000 bude koncern budovať v Severnej Amerike. 10 000 nabíjacích z celkového počtu by malo poskytovať vysoký nabíjací výkon a do konca roku 2023 by ich malo po celom svete pribudnúť celkovo až 25 000.

Strategické spolupráce v Taliansku, Portugalsku a Španielsku

V Európe realizuje inštalácie nabíjacích staníc spoločnosť IONITY, ktorá vznikla spoluprácou Audi, Volkswagen Passenger Cars a Porsche. Okrem toho skupina VW v spolupráci s Enel X Way minulý rok v Taliansku uviedla najväčšiu sieť vysoko výkonných nabíjacích staníc Ewiva. Jej cieľom je do roku 2025 vybudovať taliansku celoštátnu sieť s viac ako 3 000 vysokonapäťových nabíjacích staníc, ktoré by mali byť dostupné pre všetkých používateľov elektromobilov.

Na inštaláciu ďalších nabíjacích staníc sa využije dohoda o strategickej spolupráci medzi spoločnosťami Iberdrola a BP. Hlavným cieľom tohto projektu je prispieť k dekarbonizácii dopravy a priemyselných sektorov. Spoločná investícia predstavuje až 1 miliardu EUR do rozmiestnenia až 11 000 rýchlonabíjacích staníc v Španielsku a Portugalsku.

Volkswagen ID.5 GTX TEST
Foto: Radovan Hlôška

Nabíjacie stanice v USA a Číne

V USA má na starosti elektrickú infraštruktúru koncernu VW spoločnosť Electrify America (EA). Podľa informácií na webovej stránke EA má spoločnosť v súčasnosti k dispozícii 3 551 rýchlych nabíjačiek pre elektromobily a ďalších 90 má pribudnúť čoskoro. Pre VW a EA bude teda potrebné vynaložiť dostatočne veľké úsilie na to, aby dosiahli svoj cieľ 10 000. V Číne bude nabíjacie stanice inštalovať spoločnosť CAMS.

Na Slovensku máme už 1483 verejných nabíjacích bodov rozmiestnených v 629 lokalitách. Medziročne tak počet nabíjacích bodov na Slovensku narástol o 45 % a pokrytie lokalít o 46 %. Podobnými spoluprácami sa snažia spoločnosti priniesť pre majiteľov elektrických vozidiel čo najviac možností ako si uľahčiť a zároveň spríjemniť nabíjanie. Okrem toho je samozrejme hlavným cieľom rozšírenie infraštruktúry pre elektromobily a plug-in hybridy po celom svete.

Náš tip
Renault Espace sa vráti. Príde aj v elektrickej verzii?
30. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+