MojElektromobil

V segmente slovenskej nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily a plug-in hybridy sme sa pozreli na zhrnutie predošlého roka, ale aj na chystané novinky pre rok 2023 z pohľadu najväčších prevádzkovateľov nabíjacích sietí. Nabíjacie stanice ale pri svojich prevádzkach majú v prevádzke aj vybrané obchodné reťazce.

Značné zmeny sa počas roka udiali aj v tomto smere. Z vecí, ktoré rezonovali najviac si môžeme spomenúť rozšírenie počtu nabíjacích staníc a ich následné spoplatnenie pri obchodoch reťazca LIDL. U našich západných susedov sa k rovnakému kroku rozhodol pristúpiť aj Kaufland a aktívna diskusia o možnom spoplatnení prebieha aj v prípade slovenského zastúpenia tohto reťazca. Čo všetko sa udialo a na čo sa máme pripraviť v roku 2023? To sme zisťovali u jednotlivých obchodných reťazcov.

23.1. 2023 – Doplnené informácie od COOP Jednota.

COOP Jednota

Nabíjacie stanice pre elektromobily nie sú cudzou témou ani pre obchodný reťazec COOP Jednota. Ako informovala Ing. Jana Kuklová, hovorkyňa COOP JEDNOTA Slovensko, nabíjacie stanice sú v systéme COOP Jednota súčasťou enviromentálnej stratégie.

Na základe novely zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, bola zavedená povinná predpríprava a výstavba nabíjacích staníc pre nové nebytové budovy a významne obnovené nebytové budovy. Maloobchodný systém COOP Jednota na túto novelu prirodzene reaguje. Pri výstavbe alebo rekonštrukcii prevádzkových jednotiek sa orientuje primárne na prípravu infraštruktúry pre dodatočnú montáž nabíjacích staníc.

Okrem zákonnej povinnosti budujeme nabíjacie stanice aj pri existujúcich predajniach, v záujme neustáleho zlepšovania služieb zákazníkom. Začiatkom roka 2022 sme centrálne zabezpečili 12 ks 50 kW nabíjacích staníc pre potreby systému COOP Jednota, z ktorých polovica bola už uvedená do prevádzky. Pri zvyšných šiestich nabíjacích staniciach prebiehajú rokovania na regionálnych úrovniach o konečnom mieste inštalácie.

Spolupráca [s viacerými slovenskými dodávateľmi] nám umožňuje rýchlejšie rozširovanie siete nabíjacích staníc na miestach, kde je najväčší dopyt zákazníkov. Zvolený model spolupráce s externými slovenskými partnermi, ktorí dodávajú nabíjacie stanice do vybraných lokalít, sa osvedčil a budeme v ňom pokračovať. V roku 2023 plánujeme uviesť do prevádzky viac ako 40 staníc pre elektromobily, ktoré budú môcť využívať naši zákazníci po celom Slovensku.

Michal Švrček, riaditeľ sekcie IT a služieb, COOP Jednota Slovensko

Kaufland

Známy obchodný reťazec počas roka 2022 pridal nabíjacie stanice pri vybraných predajniach a v tomto duchu pokračoval aj hneď v úvode aktuálneho roka. Veľmi potešujúcou je správa, že nabíjacie stanice sa stávajú prakticky bežnou súčasťou nových prevádzok a pridané budú aj k niektorým už fungujúcim. Hovorca spoločnosť Kaufland, Samuel Machajdík, pripomenul aj tému možného spoplatnenia nabíjania.

Počas roku 2022 pribudli nabíjacie stanice na nových predajniach v Nitre a v Tvrdošíne. Na začiatku roka 2023 pribudla ďalšia vo Veľkom Mederi a počas roka nimi plánujeme vybaviť všetky naše pripravované nové prevádzky a aj niekoľko už fungujúcich, ktoré upresníme v najbližších mesiacoch.

Aktuálne u nás prebieha diskusia ohľadom doterajšieho bezplatného nabíjania elektromobilov a plug-in hybridovpre našich zákazníkov a jeho prípadného spoplatnenia. O konečnom rozhodnutí a ďalších podrobnostiach budeme včas informovať.

Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland

Tesco

Tesco aktuálne prevádzkuje 8 nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy, no už v dohľadnej dobre sa má tento počet takmer zdvojnásobiť. Obchodný reťazec má konkrétne plány, no z dlhodobého hľadiska počíta s ďalším postupným rozširovaním nabíjacej infraštruktúry.

V súčasnosti spoločnosť Tesco na Slovensku prevádzkuje 18 čerpacích staníc, ktorých počet sa za posledné dva roky nezmenil, ďalej 8 elektronabíjacích staníc a ďalších 7 už je vo výstavbe, pribúdať budú aj ďalšie.  Momentálne investujeme v rámci siete našich prevádzok, ale najmä do opatrení na zníženie výdavkov pre našich zákazníkov, aby sme sa uistili, že im aj v nadchádzajúcom náročnom období prinesieme čo najlepšiu hodnotu za peniaze pri potravinách, spotrebnom tovare, ale aj pohonných hmotách a pomôžeme im tak prekonať toto obdobie.

Martina Polakovičová, Koordinátorka komunikácie pre Tesco na Slovensku

23. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+