MojElektromobil

Volvo na východnom Slovensku plánuje vybudovať výrobný závod na batériové elektromobily. Tento zámer bol ohlásený ešte v roku 2022. V priemyselnom parku Valaliky má vyrásť moderný výrobný závod, ktorý bude klimaticky neutrálny.

Počíta sa s ročnou výrobnou kapacitou 250 000 elektromobilov a vytvorením 3 300 nových pracovných miest, čo by predstavovalo výrazný impulz pre trh práce regiónu Košíc, ale aj celého širšieho regiónu.

Štátna pomoc

Volvo do projektu nového výrobného závodu investuje približne 1,2 miliardy €. Zo strany Slovenska mu bude poskytnutá štátna pomoc vo výške 267 miliónov € vo forme priamych grantov. Poskytnutie finančnej pomoci v pondelok 8. apríla 2024 oficiálne odobrila Európska komisia.

Po viac ako rok a pol trvajúcich konzultáciách komisia prijala súhlasné stanovisko. Predmetom notifikácie Európskej komisii bolo poskytnutie investičnej pomoci vo výške 267 mil. eur. Komisia podrobne skúmala všetky aspekty pomoci a preverovala súlad s vnútorným trhom Európskej únie a pravidlami štátnej pomoci.

Ministerstvo hospodárstva SR uvádza, že s nákladmi takmer 1,2 miliardy € je táto investícia jednou z najvýznamnejších v automobilovom sektore a zároveň najvýznamnejším projektom na východe Slovenska. Očakáva sa, že okrem 3300 priamych pracovných miest budú v nadväznosti na novú fabriku vytvorené aj ďalšie nepriame pracovné miesta.

Piata automobilka

Po vybudovaní špičkového výrobného závodu na výrobu elektromobilov sa Volvo Cars stane piatou automobilkou s produkciou na Slovensku. Pridá sa k značkám Volkswagen v Devínskej Novej Vsi, francúzskemu koncernu PSA pri Trnave, kórejskej Kii pri Žiline a koncernu Jaguar Land Rover pri Nitre. Očakáva sa, že sériová výroba bude spustená už v roku 2026. V súvislosti s novou fabrikou Volvo sa spomína aj možná výroba elektromobilov značky Polestar.

Pripomeňme si, že aktuálne je na stole Ministerstva hospodárstva SR aj možná podpora pre ďalšie dva projekty zamerané na elektromobilitu. Zaujímavý je aj projekt “baterkárne” v Šuranoch, kde by malo vzniknúť približne 1 500 nových pracovných miest.

Náš tip
Test Volvo EX30: Švédska imidžovka nielen do mesta
9. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+