MojElektromobil

Nové investície zahraničných spoločností budú smerovať do komponentov pre elektromobily. V trnavskom a žilinskom regióne vytvoria nové pracovné miesta, na projektoch sa budú podieľať aj daňoví poplatníci cez štátne stimuly. Správu priniesol Denník E.

Ministerstvo hospodárstva predložilo návrh na poskytnutie investičných stimulov pre dve spoločnosti, ktoré plánujú výrobu komponentov pre elektromobily v okolí Trnavy. Táto lokalita nie je náhodná, keďže v blízkosti sa nachádza celá sieť dodávateľského reťazca pre výrobný závod koncernu Stellantis.

Zmena orientácie zo spaľovákov na elektromobily

Nemecký koncern ZF prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti ZF Slovakia pôsobí na Slovensku už od 90. rokov. Tá sa nevenuje len výrobe, ale má aj vlastné konštrukčné oddelenie pre vývoj a skúšky nových produktov. Okrem Trnavy má spoločnosť svoje závody aj v Detve, Komárne, Leviciach, Novom Meste nad Váhom a Šahách, spolu tam pracuje približne 3 500 ľudí. Práve výrobný závod v Trnave, ktorý v súčasnosti vyrába pre vozidlá so spaľovacím motorom spojky, dvojhmotové zotrvačníky a automatické prevodovky s hydrodynamickým meničom.

Elektromotor Model S Plaid (Foto: Tesla)
Elektromotor Model S Plaid I Foto: Tesla

Investícia sa má týkať rozšírenia výrobného programu, resp. prechodu na výrobu elektromotorov pre vozidlá so 400 V aj 800 V architektúrou. Tie pochádzajú taktiež z vlastného vývoja ZF Slovakia. Celková suma zmeny výrobného programu má byť v hodnote 132,5 milióna eur.

Slovenská premiéra koncernu z Číny

V Trnave vyrastie aj fabrika spoločnosti Meta System Slovakia, ktorá patrí do skupiny Deren Electronics. Pre túto čínsku spoločnosť pôjde o prvý výrobný závod na Slovensku, prácu má poskytnúť takmer piatim stovkám zamestnancov.

Výrobný program má obsahovať výrobu komponentov a následnú kompletizáciu palubných nabíjačiek pre elektromobily, plány hovoria o výrobe až jedného milióna kusov ročne. Investícia do výrobného závodu má prekročiť 126 miliónov eur, pri čom daňové úľavy poskytnuté štátom sa odhadujú na 9,3 milióna €.

Nová fabrika na severe

Ani sever Slovenska nezostane bez nových pracovných miest. Investičný zámer kórejskej skupiny Hyundai Wia Group v hodnote 58 miliónov eur počíta s vytvorením viac než 200 nových pracovných miest v Dolnom Hričove pri Žiline.

elektromobil bateria
Zdroj: OpenAccessGovernment

Ten pochopiteľne súvisí s aktivitami automobiliek Hyundai a Kia, nový závod má byť zameraný na výrobu hnacích hriadeľov pre elektromobily. Nemalo by však ísť len o montážne haly, zámer počíta aj s vytvorením vývojového centra.

Mohlo by vás zaujímať:

Na Slovensku pribudne aj baterkáreň

Pripomíname aj obrovskú investíciu do budúcej baterkárne v Šuranoch. Tam vyrastie nová fabrika na výrobu akumulátorov do elektromobilov, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh. V Šuranoch tak vznikne približne 1 500 nových pracovných miest. Začiatok výroby sa predpokladá v roku 2026. Spoločnosť Gotion InoBat tvrdí, že počiatočná kapacita 20 GWh môže v budúcnosti narásť aj na 40 GWh. O správe sme informovali v samostatnom článku.

Náš tip
Exkluzívne: Vyskúšali sme nové Porsche Taycan, ponúkne najrýchlejšie nabíjanie | Prvá jazda
5. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+