MojElektromobil

Nemecký dodávateľ pohonných jednotiek Vitesco Technologies investuje 188 miliónov eur do nového závodu v Ostrave v Českej republike. V tomto závode bude Vitesco vyrábať predovšetkým komponenty pre chystané elektromobily od európskych výrobcov, najmä výkonovú elektroniku. Správu priniesol portál electrive.

Spoločnosť Vitesco Technologies predpokladá, že nová česká továreň bude postavená na ploche 38 000 metrov štvorcových a bude uvedená do prevádzky koncom roka 2024. Polovodiče z karbidu kremíka jej bude dodávať firma Onsemi. Spoločnosť Vitesco uzavrela s týmto americkým výrobcom čipov minulý rok dlhodobú dohodu o dodávkach. Dohoda má platiť desať rokov a objem jej hodnoty predstavuje až 1,75 miliardy eur.

Riaditeľ spoločnosti zdôrazňuje význam výrobkov, ktoré budú čoskoro schádzať z výrobnej linky v Ostrave:

“Tento pokročilý systém výkonovej elektroniky, ktorý v sebe spája menič, palubnú nabíjačku, modul rýchleho nabíjania a jednotku distribúcie energie, symbolizuje posun v konštrukcii vozidiel od tradičných spaľovacích motorov k elektrickým modelom. Tento výrobok, vyvinutý a určený výlučne pre elektrické vozidlá, je príkladom nášho záväzku k inováciám.”

Lukáš Rosůlek, šéf Vitesco Technologies Czech Republic

Smelé plány do budúcnosti

Nová fabrika bude v Ostrave spočiatku zamestnávať 150 ľudí a do roku 2027 chce ich počet zvýšiť na viac ako 1 000. Ďalších 300 pracovných miest má vytvoriť výskumné a vývojové centrum priamo v podniku.

DS 3 E-Tense
Nabíjací konektor elektromobilu

Investícia 188 miliónov eur do závodu v Ostrave je tak súčasťou širšej investičnej stratégie spoločnosti, ktorá plánuje do roku 2027 investovať viac ako 576 miliónov eur do podpory udržateľnej mobility v Českej republike.

Mohlo by vás zaujímať:

Na Slovensku pribudne baterkáreň

Obrovská investícia prichádza aj na Slovensko. V Šuranoch vyrastie fabrika na výrobu akumulátorov do elektromobilov, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh. V Šuranoch tak vznikne približne 1 500 nových pracovných miest. Začiatok výroby sa predpokladá v roku 2026. Spoločnosť Gotion InoBat tvrdí, že počiatočná kapacita 20 GWh môže v budúcnosti narásť aj na 40 GWh. O správe sme informovali v samostatnom článku.

Náš tip
eFleet Day 2024: Najväčšia slovenská konferencia o elektromobilite vo firmách spúšťa registráciu
1. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+