MojElektromobil

Na Slovensko prichádza obrovská investícia. Potvrdí sa, že sme krajinou známou najmä výrobou automobilov a teraz sa priblížime aj k tej zelenej výrobe. V Šuranoch vyrastie fabrika, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh a bude stáť na pozemku s veľkosťou 65 hektárov, informuje Ministerstvo Hospodárstva.

„Som veľmi rada, že jedna z prvých investícií, ktoré môžeme za môjho pôsobenia oznámiť, bude výstavba gigabaterkárne, ktorá je kľúčová pre budúcnosť automobilového priemyslu a elektromobility nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Včera sme urobili prvý zásadný krok, ktorým spoločne deklarujeme, že máme záujem o ďalšiu spoluprácu, že na tejto investícii budeme veľmi intenzívne pracovať a že spoločne tak opäť prispejeme k dekarbonizácii Slovenska.“

 D. Saková, podpredsedníčka vlády

Spoločnosť Gotion InoBat vidí Slovensko ako krajinu s veľkým potenciálom, aj preto svoju investíciu smerovali týmto smerom. Počiatočných 20 GWh sa môže v budúcnosti zmeniť aj na 40 GWh, a to rozšírenim výroby. V Šuranoch tak vznikne približne 1 500 nových pracovných miest, ktoré obsadia prevažne občania Slovenska. Začiatok výroby by podľa investrovom mal prísť v roku 2026, no nič nechcú uponáhľať.

Spoločnosť GIB sa skladá zo slovenského InoBat a čínskeho Gotion High-Tech. Čínska firma patrí do TOP 3 globálnych výrobcov batérií a zároveň je exkluzívnym dodávateľom pre Volkswagen.

GIB je jedinečným príkladom silného partnerstva medzi rýchlo sa rozvíjajúcim startupom so špičkovými skúsenosťami v rozvoji projektov a znalosťami slovenského kontextu a technologickým lídrom schopným poskytnúť plný rozsah technológie a výrobné kapacity na zvýšenie výroby. Spoločne sme schopní umiestniť Slovensko a Európu do stredu zelenej ekonomiky.“

Marián Boček, CEO spoločnosti InoBat

Náš tip
Tesla Cybertruck ešte ani poriadne nezačala svoj predaj, no už má svoju kópiu
23. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+