MojElektromobil

Ak sa chce elektromobilita rozvíjať, musí na to mať dostatok financií. Slovenská firma Inobat, ktorá sa zaoberá výrobou batérií, predala 25 % podiel vo svojej firme. Novým prírastok tak bude čínska spoločnosť Gotion, s ktorou spoločne rokovali už niekoľko mesiacov, informuje Reuters.

Konkrétne podmienky zmlúv ani výšku investície však zatiaľ nepoznáme. Ide však o prvú investíciu čínskeho výrobcu smerom k európskym výrobcom batérií. O dohadovanej spolupráci sa písalo už začiatkom tohto roka, pričom museli byť preskúmané všetky detaily. Hlavné zameranie spoločnosti by malo byť na výrobu batérií pre elektromobily a tiež pre skladovanie elektrickej energie.

Pre slovenskú firmu takáto spolupráca okrem financií na jej chod znamená aj lepšiu dostupnosť surovín. Čína je známa svojim nerastným bohatstvom, ktoré poskytnú podľa dohody aj slovenskej spoločnosti. Okrem výroby však Číňania pomôžu aj s recykláciou batérií, keďže patria ku krajinám s najviac rozvinutým odvetvím recyklácie.

„Cieľom nášho spoločného úsilia je vyvíjať a vyrábať batérie, ktoré si nájdu cestu do nespočetného množstva domácností v Európe.“

Li Zhen, CEO Gotion

Montáž batérií | Zdroj: Volkswagen

Európa sa snaží vytvoriť svoj nezávislý trh výroby batérií pre elektromobily, aby sa minimalizovala závislosť od popredných ázijských dodávateľov. Uprostred rastúcich úrokových sadzieb a ekonomickej nestability však iba hŕstka podnikov sústavne dostáva investície, pričom sa mnohé začínajúce podniky snažia zabezpečiť financovanie.

Nedostatok financií ničí podobné spoločnosti

Nedávno spoločnosť Northvolt, švédsky výrobca lítium-iónových batérií s klientelou ako Volkswagen a Volvo Cars, informovala agentúru Reuters, že zabezpečila investíciu vo výške 1,2 miliardy dolárov. Medzi významných investorov patrí BlackRock a rôzne kanadské dôchodkové systémy. Toto financovanie podporí zakladanie nových výrobných zariadení v Európe a Severnej Amerike.

Niektoré spoločnosti sa však aj vďaka nedostatku investícií a dotácií dostávajú na pokraj krachu. Svoje by o tom vedeli povedať v britskom startupe Britishvolt. Tí bohužiaľ už začiatkom roka skrachovali. Ako sa bude dariť Inobatu ale aj iným firmám v tomto smere ukáže až čas. Určite im však držíme palce, aby mohli robiť dobré meno Slovensku vo svete.

Náš tip
USA má v pláne podporiť elektromobilitu. Vyčlení na to viac ako 15 miliárd dolárov
7. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+