MojElektromobil

Čínska spoločnosť CATL oznámila uvedenie svojej najnovšej lítium-železofosfátovej (LFP) batérie, ktorá sa môže pochváliť významným pokrokom v schopnosti rýchleho nabíjania. Nová batéria, nazvaná „Shenxing“, sľubuje pozoruhodný dojazd 400 km za krátkych 10 minút nabíjania, informuje Reuters.

Gao Han, technologický riaditeľ CATL’s E-Car Business, na nedávnom online brífingu zverejnil ambiciózny plán spoločnosti pre Shenxing. Hromadná výroba je naplánovaná na koniec tohto roka a spotrebitelia môžu očakávať prvé elektrické vozidlá vybavené týmito batériami v showroomoch už v prvom štvrťroku 2024.

“Dúfame, že prostredníctvom neustáleho úsilia o zlepšenie technológie a zníženie nákladov sa Shenxing stane štandardným produktom dostupným pre každé elektrické vozidlo.”

Gao Han, CTO CATL

tesla
Batérie CATL využíva aj Tesla Model S | Zdroj: caranddriver.com

Spustenie však prichádza uprostred náročného obdobia pre CATL. Spoločnosť sa potýka s dvojitým tlakom, a to pre pokles dopytu a potrebu znižovania nákladov. Tieto tlaky znásobuje prevládajúca cenová vojna v sektore elektrických vozidiel a výrazným poklesom predaja áut v tomto roku.

Trendom je využívanie menších dodávateľov

Napriek tomu, že so spoločnosťou spolupracuje technologický gigant Tesla, CATL zaznamenáva pokles podielu na trhu. BYD, významný hráč na automobilovej scéne, sa postupne presadzuje, a to najmä vďaka svojej stratégii využívať výhradne svoje vlastné batérie v elektromobiloch. Okrem toho spoločnosť CATL pozorovala, že iné automobilky ako Chongqing Changan Automobile a Guangzhou Automobile Group diverzifikujú svoje dodávateľské reťazce. Čoraz viac sa totiž spoliehajú na menších dodávateľov, pokiaľ ide o potreby batérií v snahe znížiť náklady.

Náš tip
Univerzálny wallbox nabije Teslu aj ľubovoľný elektromobil. Stačí jedno tlačidlo
17. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+