MojElektromobil

Tesla predstavila verzie „Standard Range“ pre svoje vozidlá Model S a Model X, ktoré sú zamerané na spotrebiteľov, ktorí hľadajú dostupnejšiu cenu. Tieto verzie rovnako ako nižšiu cenu ponúknu aj menšiu kapacitu batérie, ktorá spôsobí nižší dojazd, informuje Electrek.

Tesla v minulosti experimentovala s rôznymi kapacitami akumulátorov pre tieto modely v rozsahu od 40 kWh po 100 kWh. Príležitostne spoločnosť predstavila nové úpravy softvérovým uzamknutím existujúcich batériových jednotiek namiesto ich fyzickej zmeny.

tesla model x
Tesla Model X v konfigurátore ponúka aj Standard Range verziu | Zdroj : Tesla

Nový model Standard Range Model S dostal cenu 78 490 USD(71 826 €), čo predstavuje zlacnenie o 10 000 USD oproti variantu Long Range. Ponúka však dojazd 514 km na plné nabitie, čo je o 136 km menej ako jeho náprotivok verzia Long Range. Podobne Model X Standard Range začína na cene 88 490 USD(80 986 €), ktorá je o 10 000 dolárov nižšia ako verzia Long Range. Prejde však 432 km na jedno nabitie, čo je o 127 km menej ako Long Range Model X.

Zmena batérie alebo softvérové obmedzenie?

Vynikajúcou otázkou je, či Tesla používa softvér na obmedzenie kapacity batérie v týchto modeloch Standard Range, alebo či pre ne vyvinula osobitnú batériu. Jasnosť v tejto záležitosti príde, keď spoločnosť začne dodávky v USA budúci mesiac, ako naznačuje online konfigurátor spoločnosti Tesla.

Ak Tesla využíva softvérové ​​obmedzenia, stojí za zmienku, že v minulosti ponúkala majiteľom možnosť odomknúť dodatočnú kapacitu batérie za poplatok. Či Tesla znovu zavedie túto funkciu pre nové verzie Standard Range, sa uvidí.

Náš tip
Android Auto prichádza s vylepšením pre Google Mapy. Poteší elektromobilistov
16. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+