MojElektromobil

Google Mapy patria k najprepracovanejším a najmä najpoužívanejším navigáciám na svete. Vodičom ponúkajú množstvo zobrazení a funkcií, no doteraz veľmi nerozlišovali automobily, ktoré šoférujete. To sa má teraz zmeniť, pretože nová aktualizácia má začať rozlišovať medzi spaľovacími modelmi a elektromobilmi. Pri jazde na elektrických autách sa teraz zlepší najmä preferencia zobrazovať nabíjacie stanice pred tými čerpacími, informuje AndroidPolice.

Doteraz ak ste sa rozhodli využívať Android Auto a v ňom Google Mapy, softvér vám ponúkal primárne napríklad čerpacie stanice a reštaurácie, ktoré po ceste môžete navštíviť. To je určite super funkcia, no nie úplne pre každého. Majitelia elektromobilov už dlhodobo bombardovali Google požiadavkami o lepšiu integráciu nabíjacích staníc do máp.

V sekcii kategórie môžeme aj teraz nájsť viacero možností zastávok na našej ceste. Nachádzajú sa tu napríklad čerpacie stanice, hotely, bankomaty a podobne. Nabíjacie stanice však nájdeme len na úplnom spodku (v smartfóne), zatiaľ čo čerpacie stanice boli vždy prvé a dokonca ako rýchla predvoľba. Podľa najnovších informácií sa dočkajú majitelia elektromobilov zmeny. Čerpacie stanice nahradia tie nabíjacie, čo uľahčí rýchle získanie trasy k najbližšej nabíjacej stanici, keď ste v núdzi. Dokonca bez toho, aby ste museli nešikovne obsluhovať obrazovku auta alebo hlasovo vyvolávať Google Assistant.

Nie je to prvá takáto aktualizácia

V poslednej dobe sa Google rozbehol z vylepšeniami zameranými na majiteľov elektromobilov. Pridať si tak viete už aj manuálne nabíjacie údaje o automobile a aplikácia vám tak vie lepšie odporučiť tie najlepšie nabíjacie stanice. Nestane sa vám tak, že by stanica bola príliš pomalá, prípadne žeby nemala správny nabíjací port.

Takto vyzerá aktualizácia v Nemecku | Zdroj: AndroidPolice

Ak máte v elektromobile zabudovaný systém od Google (napr. Volvo či Renault) dokážu Mapy lepšie pochopiť stav vozidla. Presnejšie vám tak dokážu vyrátať zastávky na nabíjanie na vašej trase, rovnako ako vám aj zobrazia zostávajúce % batérie na jednotlivých zastávkach.

Náš tip
Nákladná doprava vstupuje do novej éry. Elektrifikácia prináša jasný benefit
15. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+