MojElektromobil

Pred pár dňami spoločnosť Samsung ohlásila až 95 % pokles svojho prevádzkového zisku v oblasti výroby čipov. Produkcia polovodičových súčiastok bola predsa len v nedávnej dobe v kritickom štádiu a ich dodávky boli obmedzené a oneskorené. Ich oddelenie zaoberajúce sa výrobou batérii však na tom nie je až tak zle – práve naopak. Juhokórejský gigant zaznamenal historicky najvyššie tržby a zisk v druhom štvrťroku 2023. Dôvodom je vyšší dopyt po elektromobiloch. Téme sa venoval web SamMobile.

Samsung sa teší z rozširovania elektromobility

Oddelenie Samsung SDI, ktoré sa zaoberá predovšetkým výrobou batérií, činili v prepočte asi 4,1 miliardy eur. Prevádzkový zisk dosiahol čiastku 3,16 milióna eur. Ide o 23,2 % medziročný nárast príjmov a profit porástol o 4,8 %. Príjmy oddelenia Samsung SDI už štyri kvartály po sebe presahujú hranicu 3,5 milióna eur.

Ich podnikanie v oblasti výroby akumulátorov pre elektrické vozidlá a v odvetví ESS (Energy Storage System) zaznamenalo veľký úspech v počte predajov. Dôvodom je vyšší záujem o prémiové elektromobily využívajúce batérie Samsung SDI P5. Darí sa aj predajom malých batérií, keďže sa zvýšilo dodávky vysokovýkonových valcových článkov. Predaj akumulátorov pre notebooky však poklesol z dôvodu slabých predajov. Príčinou sú už spomínané nedávne nedostatky polovodičových súčiastok.

Firma ďalej ohlásila 14,7 % nárast v svojom odvetví Electronics Materials. Prevádzkový zisk však v porovnaní s tým istým obdobím v minulom roku klesol o 66 %. Táto špecifická oblasť výroby má podľa Samsungu skvelý potenciál v budúcnosti, keďže elektromobilita sa bude naďalej rozširovať stále rýchlejším tempom.  Trh s mobilnými zariadeniami a notebookmi sa má údajne opätovne obnoviť koncom tohto roka. V Spojených štátoch plánuje Samsung postaviť svoju druhú fabriku určenú na výrobu akumulátorov do elektromobilov pod názvom StarPlus Energy. V roku 2027 má ich celková výrobná kapacita batérií v USA dosahovať 100 GWh.

Náš tip
8 ročný elektromobil v praxi: Stav batérie, servisné náklady a všetko dôležité
8. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+