MojElektromobil

V poslednej dobe sa štáty predbiehajú v tom, kto vytvorí lepšie prostredie pre nastupujúci trend elektromobility. Teda aspoň tie vyspelé štáty. Aj preto USA prichádza s balíkom pomoci vo výške až 15 miliárd dolárov, ktoré majú pomôcť krajine stať sa lídrom v oblasti elektromobility. Ako majú tieto finančné injekcie fungovať priblížil portál Electrek.

Investícia je určená najmä pre veľké továrne, ktoré čaká prechod na výrobu elektromobilov a vecí s nimi spojených. Administratíva prezidenta Bidena s týmto riešením prichádza najmä kvôli tomu, aby starší výrobcovia mohli ostať konkurencieschopný a nemuseli používať prehnané ceny svojich vozidiel aby prežili.

Ako súčasť programu Investing in America prezidenta Bidena oznámilo americké ministerstvo energetiky (DOE) balík financií a pôžičiek vo výške 15,5 miliardy dolárov, ktorý sa primárne zameriaval na prestavbu existujúcich tovární na prechod na elektrické vozidlá – podporu pracovných miest a jednoduchší prechod na elektromobilitu.

Ministerstvo energetiky USA

SUV Rivian R1S (Foto: Rivian)
SUV Rivian R1S (Foto: Rivian)

Všetky finančné zdroje rozdelili do dvoch kategórií, a to pôžičky a granty. Prvá spomenutá kategória má vyčlenených 10 miliárd dolárov, zatiaľ čo na granty pôjdu zvyšné 2 miliardy dolárov. Rovnako tak ministerstvo spomína aj 3,5 miliardy pre výrobcov batérií pre elektromobily, kde by chcela v najbližších rokoch “Amerika” dominovať.

Pomoc využijú aj menšie start-upy

Očakáva sa, že práve takáto finančná pomoc môže nakopnúť rôzne start-upy, ktoré pomôžu krajine napredovať. Príkladom môže byť spoločnosť Rivian, ktorá používa na výrobu svojich modelov R1T a R1S bývalý závod Mitsubishi v Illinois. Radšej ako by mali tieto budovy chátrať alebo nebyť využívané by mohli ešte poslúžiť viacerým záujemcom.

V grantovom programe pre domácu konverziu bude vyššie skóre udelené projektom, ktoré si pravdepodobne zachovajú kolektívne zmluvy, a/alebo tým, ktoré majú existujúcu vysokokvalitnú pracovnú silu s vysokou hodinovou mzdou, kam patria žiadatelia, ktorí v súčasnosti platia najvyššie mzdy v ich odvetví.

Ministerstvo energetiky USA

Náš tip
Ceny elektromobilov v Číne sú šialené. Rovnaké modely stoja menej ako polovicu
6. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+