MojElektromobil

To, že sa automobilky predbiehajú, ktorá poskytne na čínskom trhu vyššiu zľavu je nám jasné. Čo nás však dokáže prekvapiť je fakt, že elektrické automobily stoja v Číne niekedy aj o polovicu menej ako u nás. Príkladom tohto konania je aj Volkswagen ID.4, ktorému spoločnosť zosekala ceny na minimum. Bohužiaľ len pre čínsky trh, informuje Electrek.

Model ID.4 začínal na čínskom trhu s cenovkou v prepočte 26 700 dolárov (24 884 €), a to v januári 2021. Pre tento trh je špecifické, že práve nemecká firma tu operuje prostredníctvom “joint ventures” firiem SAIC-VW a FAW-VW. Obidve majú svoje špecifiká, no taktiež vyrábajú tie isté modely. Okrem ID.4 momentálne pracujú aj na ID.6.

Zaujímavosťou je, že pri príchode nového modelu zvolia obe spoločnosti iné názvy týchto modelov. Pri ID.4 a ID.6 má firma FAW-VW názov ID.4 CROZZ a ID.6 CROZZ. Naopak spoločnosť SAIC-VW ponúka ID.4 X a ID.6 X. Len prednedávnom prišiel na tento trh aj model ID.Next (ako ho nazvali v SAIC-VW) alebo ID.7 Vizzion (ako ho nazvali v FAW-VW). Teraz však čínske “pobočky” prichádzajú so špeciálnymi zľavami pre tamojší trh.

Volkswagen ID.4 GTX TEST
Volkswagen ID.4 sa u nás predáva už od 36 990 € | Zdroj: Radovan Hlôška

Model ID.3 tu už zlacnel na 17 500 dolárov (16 310 €), a to iba v júli tohto roka. Išlo tak o zníženie predajnej ceny o 16 % z jeho základnej ceny. To spoločnosti pomohlo, keďže medzimesačne narástli predaje o viac ako 400 % (z 1 819 na 7 378 kusov). Podľa oficiálnych informácií sa ale zľava pri modeloch ID.4, ktorá začína len teraz, má vzťahovať len na prvých 3 000 kusov. Pravdepodobne sa však v prípade úspechu akcia predĺži aj na viac predaných kusov, čo tvrdia najmä špecialisti na tamojší trh.

Podobné opatrenia podstúpila aj konkurencia

Niečo podobné sa stalo aj pri modeli ID.3, kde mali zľavy platiť len na prvých 7 000 predaných kusov. Neskôr sa však posunula hranica takmer trojnásobne, a to na 20 000 kusov. Je však veľmi otázne, či takéto zlacňovanie spoločnosti z dlhodobého hľadiska viac neuškodí ako pomôže. Predpokladáme, že tak robí najmä kvôli podobným krokom spoločností akými sú aj Tesla či BYD. Práve tým sa na tamojšom trhu darí, no rovnako ponúkajú na svoje vozidlá výrazné zľavy, o ktorých my zatiaľ môžeme len snívať.

Náš tip
Predaje elektromobilov už v 23 krajinách dosiahli dôležitý míľnik
6. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+