MojElektromobil

Prijímanie nových technológií sa často stretáva s rôznymi prekážkami. Ak sa pozrieme do histórie, vzostup takej mikrovlnnej rúry sa tiež nerodil ľahko. Najprv ju odmietali a zadoväžil si ju fakt len niekto, koho táto technológia naozaj zaujímala. Trvalo takmer dve desaťročia, kým sa v 80. rokoch minulého storočia náhle rozbehol predaj a stala sa základom každej kuchyne. Niečo podobné teraz zažíva elektromobilita, informuje SCMP.

Nedávna analýza od Bloomberg Green odhaľuje zrýchľujúcu sa mieru prijatia elektromobilov po celom svete. Len rok dozadu prekročilo 19 krajín významný benchmark5 % predaja nových áut bolo čisto elektrických. To je ukazovateľ signalizujúci začiatok masovej adaptácie. Teraz sa do tohto klubu pripojilo ďalších päť krajín vrátane Kanady, Austrálie, Španielska, Thajska a Maďarska, pričom prví používatelia ako USA, Čína a veľká časť západnej Európy vedú kategóriu. Takéto krajiny demonštrujú, ako sa podiel elektrických vozidiel môže zvýšiť z 5 % na 25 % v priebehu iba štyroch rokov.

5 % predstavuje magickú hranicu

Vzorec prijatia mnohých prelomových technológií, ako sú televízory či mobilné telefóny, skutočne často sleduje krivku v tvare písmena „S“. Počiatočné predaje sa ťahajú a rýchlo stúpnu, keď sa technológia stane “mainstreamom”. Vo svete EV sa zdá, že týchto kľúčových 5 % je magickou hranicou. Každej krajine môže trvať rôzne dlho, kým dosiahne tento inflexný bod, ale keď sa prekonajú bežné prekážky, ako sú náklady, infraštruktúra nabíjania a pochybnosti spotrebiteľov, rýchlo rastie aj širšie prijatie.

USA predstavujú zaujímavý prípad. Napriek svojmu ekonomickému vplyvu dosiahol bod zlomu EV až koncom roka 2021. Možno to pripísať špeciálnym potrebám používania áut v Amerike. Američania majú tendenciu tráviť viac času vo svojich vozidlách a požadujú dlhší dojazd, ako by mohli ponúknuť prvé elektrické vozidlá. Okrem toho popularita pickupov a veľkých SUV, ktoré tvoria viac ako polovicu trhu v USA a majú značné požiadavky na batérie, viedla k pomalšej elektrifikácii. Nedávne čísla však ukazujú sľubný obraz.

tesla cybertruck
Prvé Cybertrucky opúšťajú továrne | Zdroj: X

Predaj elektromobilov v USA v poslednom štvrťroku prudko vzrástol o 42 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Gigant Tesla odhaľuje nové modely, kam patrí aj Cybertruck. Svoje väčšie vozidlá však pripravujú aj Chevrolet, Ford a Jeep. To signalizuje potenciálny nárast elektromobility aj v tejto aj v iných krajinách.

Adaptácia v Indii a USA je kľúčová

India, tretí najväčší automobilový trh na svete, je ďalšou krajinou na vrchole tejto revolúcie elektromobilov. Nedávne štatistiky ukazujú, že EV tvoria 3 % z predaja nových áut, čo sa zdvojnásobilo za posledných šesť mesiacov. Toto nadšenie ešte umocňuje stretnutie Elona Muska s indickým premiérom Narendrom Modim a jeho plány preniknúť na indický trh v blízkej budúcnosti.

Bez zmienky o hybridoch by však diskusia nebola úplná. Európske krajiny rýchlo privítali plug-in hybridy, ale giganti ako USA a Čína sa prikláňali prevažne k plne elektrickým vozidlám. Vrátane hybridov sa v minulom roku predalo viac ako 10 miliónov plug-in vozidiel, pričom prognózy naznačujú, že do roku 2027 by sa to mohlo strojnásobiť. Uvidíme, čo nám prinesie budúcnosť. Avšak s istotou môžeme povedať, že dosiahnutie 5 % predajov EV znamená pre krajinu akýsi zlomový moment pre dosiahnutie bez-emisnej budúcnosti. Či to platí aj pre Slovensko uvidíme časom.

Náš tip
Test Hyundai Ioniq 6 Long Range 4WD: Kopec miesta aj zaujímavý výkon
6. septembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+