MojElektromobil

Svetoznámy výrobca elektrických vozidiel, Tesla, sa pripravuje na vstup na indický trh, pričom prebiehajú diskusie o zriadení továrne v krajine. Podľa nedávnych správ má navrhovaná továreň za cieľ vyrábať cenovo dostupné auto za 24 000 dolárov (21 700 €) šité na mieru pre miestny trh a export, informuje Teslarati.

Tesla má za sebou dlhú históriu rokovaní s Indiou o potenciálnom závode na výrobu vozidiel. Zatiaľ čo predchádzajúce pokusy o spoluprácu stroskotali na problémoch s dovoznými clami, tohtoročné diskusie sa zdajú byť sľubnejšie. V priebehu tohto roka sa Tesla zapojila do pokročilých rokovaní s indickými úradmi a zdá sa, že sa dosiahla dohoda, ktorá vyhovuje obom stranám.

V júni sa generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk stretol s indickým premiérom Narendrom Modim počas návštevy Spojených štátov. Počas tohto stretnutia Musk vyjadril svoj zámer urobiť významnú investíciu na uvedenie elektromobilov Tesla na indický trh. Zdôraznil svoju dôveru v prítomnosť Tesly v Indii a uviedol, že spoločnosť sa o to bude snažiť čo najskôr.

elon musk
Stretnutie Elona Muska a Narendra Modi | Zdroj: Teslarati

Očakáva sa, že nadchádzajúce stretnutie medzi firmou a indickým ministrom obchodu, naplánované na koniec tohto mesiaca, bude znamenať doteraz najvyššiu dôležitosť diskusií. Strany uvažujú o zriadení továrne v Indii, ktorá sa bude venovať výrobe cenovo dostupného elektromobilu. Najmä aby uspokojila miestny dopyt a zabezpečila globálny export.

Nové závody by chceli nie len v Indii

V súčasnosti Tesla prevádzkuje výrobné závody na rôznych miestach po celom svete, vrátane Fremontu v Kalifornii, Austinu v Texase, Šanghaja v Číne a Brandenburgu v Nemecku. Okrem toho má spoločnosť závod v Buffalo v štáte New York, kde vyrába nabíjacie stanice a energetické produkty. Tesla tiež postupuje smerom k počiatočnej fáze výstavby nového závodu v Mexiku.

Potenciál spoločnosti na založenie továrne v Indii vyvoláva značné vzrušenie medzi nadšencami a odborníkmi v tomto odvetví. Očakáva sa, že tento krok podporí rastúci indický trh s elektrickými vozidlami a urýchli prechod krajiny k udržateľnej doprave.

Náš tip
Test Volvo XC60 Recharge: Čo ukázalo toto SUV po facelifte?
27. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+