MojElektromobil

Spoločnosť Kia predstavila svoj najnovší počin. Nie je nim nič iné ako cenovo dostupný elektromobil, ktorý má priniesť viac zákazníkov do segmentu elektrifikovaných vozidiel. Predobjednávky začínajú dnes (24. 8. 2023), no zatiaľ len na domácom trhu, informuje Electrek.

Novinka má ponúknuť naozaj zaujímavé parametre. To, že pôjde o malý mestský elektromobil ste už asi z fotografie zachytili, no čo tento “krpec” s nižšou cenovkou prinesie? Hovorí sa o dojazde nad 200 km, pričom v meste sa viete dostať aj nad 230 km. Špeciálne prispôsobené riadenie na jazdu v meste poteší nejedného vodiča.

Benzínová verzia Kia Ray už je na trhu už vyše roka a teraz len dostane svojho elektrického nástupcu. Líšiť sa majú najmä uzavretým predným “grillom”, a tiež pohonom a nabíjacím portom. Medzitým centrálna konzola obsahuje novú klimatizáciu, displej a úložný priestor. Elektromobil príde na trh v šiestich farbách exteriéru, vrátane modrej zobrazenej na fotografii.

Kia Ray EV
Kia Ray EV | Zdroj: Electrek

O pohon sa postará 32,2 kWh batéria, ktorá zabezpečí podľa WLTP štandardov 205 km dojazdu. Dokážete ju nabíjať na 150 kW nabíjačke rýchlym nabíjaním, pričom v tomto prípade sa nabije z 10 na 80 % za 40 minút. K dispozícii má byť aj 7 kW pomalá nabíjačka, kedy vozidlo nabijete za 6 hodín z 10 na 100 %. Elektromotor sa potom postará o 64,3 kW (86 koní) výkonu pri maximálnom krútiacom momente 147 Nm. Oproti verziám so spaľovacím motorom sú tieto čísla lepšie o 15 až 55 %.

Existuje viacero možností prispôsobenia

Prvýkrát v kórejskej triede kompaktných vozidiel nájdeme v aute elektronickú brzdu a elektronickú parkovaciu brzdu. Poteší aj možnosť sklopenia všetkých sedadiel, čo rozširuje vnútorný priestor a celkovú využiteľnosť vozidla. Elektromobil Kia dostal aj “utility mode”, kedy môžete využívať audio sústavu aj klimatizáciu pri vypnutom motore aj dlhší čas.

Cena vozidla sa líši aj od počtu zvolených sedadiel, a vy si tak dokážete nakonfigurovať pre vás to najideálnejšie. Toľkoto stoja jednotlivé verzie:

  • 4 sedačky, verzia Air : 22 187 $ (20 400 €)
  • 4 sedačky, verzia Light : 20 836 $ (19 190 €)
  • 2 sedačky, verzia Air : 20 986 $ (19 330 €)
  • 2 sedačky, verzia Light : 20 611 $ (18 986 €)
  • 1 sedačka, verzia Air : 20 873 $ (19 227 €)
  • 1 sedačka, verzia Light : 20 536 $ (18 917 €)

Zdroje z odvetvia predpovedajú, že nový elektromobil pomôže prehodnotiť juhokórejský segment miniautomobilov, pričom sa očakáva, že sa umiestni v top 10 najpredávanejších áut. Malé elektrické vozidlá sú veľmi žiadané a niekoľko automobiliek už túto skutočnosť využíva. Hlavnými konkurentmi vozidla sú Nissan Sakura na domácom trhu a napríklad Dacia Spring na tom našom. Okrem toho aj Tesla chystá predstavenie cenovo dostupného mestského elektromobilu.

Náš tip
Prvé Tesla Cybertrucky opúšťajú továrne. Fanúšikovia ich odhaľujú na fotografiách
24. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+