MojElektromobil

Automobilka KIA patrí aj na našom trhu k jedným z najväčších predajcov automobilov. Už aj ona prišla so svojimi elektrifikovanými modelmi, ktoré dokonca povyhrávali aj prestížne ocenenia. Teraz pomocou tlačovej správy informuje, že systém zabudovaný v automobiloch dostáva novú aktualizáciu, ktorá prinesie hneď niekoľko vylepšení aj pre majiteľov elektromobilov.

Najzaujímavejšia a najväčšia zmena prichádza v podaní zavedenia plánovania trasy pre elektromobily. Po novom nová aktualizácia spríjemní používateľom celkový pocit z jazdy a nemusia sa tak obávať o to, že by im došla “šťava”. Majitelia modelov EV6 a Niro EV tak po zadaní trasy do navigácie môžu tešiť na lepšie rozplánovanie nabíjania vozidla.

Systém rozpozná nabíjacie stanice na trase a do mapy ich pridá ako body záujmu. Ak by sa vodičom stalo, že si zle vypočítali dojazd a hrozí im úplné vybitie vozidla, navigácia ich dokáže zachrániť. Na ceste zobrazí nabíjacie body, kde môžu majitelia vozidiel KIA zastaviť a dobiť svoju batériu. Dokonca v prípade potreby dokáže vozidlo spustiť proces údržby batérie, ktorý zabezpečí optimálny čas nabíjania.

Takto to vyzerá v KIA EV6 | Zdroj: KIA

Na rozplánovanie navrhovanej trasy aj s prípadnými zastávkami na doplnenie energie využíva systém nový algoritmus. Ten pracuje s premennými ako stav batérie, informácie o nabíjacích staniciach a momentálnou spotrebou energie. Ak by sa jeden z faktorov výraznejšie zmenil a váš dojazd by bol ohrozený, systém automaticky danú trasu prepočíta a do úvahy vezme aj bližšie nabíjacie stanice ako tie, ktoré doteraz vyberal.

Nová aktualizácia tiež pri vyhľadávaní uprednostňuje často používané nabíjacie stanice. Tie sa dajú zobraziť v Navigácia > Kategórie POI > Nabíjacie stanice > Blízko aktuálnej polohy. Systém zobrazí zoznam čerpacích staníc v blízkosti aktuálnej polohy vozidla a identifikuje tie, ktoré vodič v poslednom čase navštívil niekoľkokrát. Údaje o obľúbených nabíjacích staniciach sú teraz synchronizované aj medzi hlavnou jednotkou (Head Unit) a mobilnou aplikáciou.

tlačová správa

Ďalšie menšie vylepšenia

Spoločnosť predstavila aj niekoľko ďalších menších vylepšení. Spomenúť môžeme napríklad sprístupnenie služby vyhľadávania hudby s názvom Soundhound. Ten má na starosti identifikáciu skladieb, ktoré momentálne hrajú v rádiu a následne zobrazenie názvu pre používateľa. Okrem toho sa po najnovšej aktualizácii dočkáme aj vylepšenia ikon a symbolov v rozhraní. Prekvapí aj nová štruktúra menu stvorená pre jednoduchšiu navigáciu v systéme. Nový systém samozrejme nájdeme aj v očakávanej KIA EV9.

Náš tip
Jazdenie elektromobilom po Európe je oddnes lacnejšie. IONITY znižuje ceny
17. augusta 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+