MojElektromobil

Kia EV6 GT, plne elektrické vysokovýkonné vozidlo spoločnosti, sa nedávno stretlo s Tesla Model 3 Performance v drag race. Výsledok prekvapil nejedného fanúšika elektromobilov. Preteky sa konali na súkromnej trati v Južnej Kórei a EV6 GT dokázalo držať krok s Modelom 3, aj keď je celkovo lacnejšie. Informáciu prináša portál InsideEVs.

EV6 GT je prvé výhradne elektrické vozidlo Kia a je postavené na novej elektrickej globálnej modulárnej platforme (E-GMP) spoločnosti. Variant GT je prémiovým modelom a ponúka dvojmotorové nastavenie s kombinovaným výkonom 576 koní a krútiacim momentom 545 Nm. Zrýchlenie z 0 na 60 mph (96 km/h) zvládne za 3,5 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 161 mph (259 km/h).

Na druhej strane, Tesla Model 3 Performance nie je, čo sa výkonu týka, žiadne orezávátko. Má dva elektromotory, ktoré produkujú 450 koní a krútiaci moment 660 Nm. Aj to jej umožňuje dosiahnuť rýchlosť 60 míľ (96 km/h) za hodinu len za 3,1 sekundy. Má maximálnu rýchlosť 162 mph (260 km/h), rovnako ako EV6 GT.

Kia EV6 GT
Kia EV6 GT | Foto: KIA

Preteky v šprinte sa konali a bývalom letisku a EV6 GT skončila len 0,1 sekundy za Modelom 3 Performance a preťala cieľovú pásku rýchlosťou 222,4 km/h. Model 3 skončil s rýchlosťou 226,7 km/h. Stojí za zmienku, že Model 3 Performance je lacnejší ako EV6 GT s počiatočnou cenou 53 990 USD (49 278,83 ) v porovnaní s odhadovanou počiatočnou cenou GT 75 590 €. Navyše, Model 3 je na trhu už niekoľko rokov, zatiaľ čo EV6 GT je úplne nový model.

Oveľa tesnejší výsledok ako si niekto mohol myslieť

Tesný súboj medzi týmito dvoma vozidlami ukazuje, ako ďaleko zašla technológia elektrických vozidiel v posledných rokoch. Zatiaľ čo Tesla bola v popredí revolúcie EV, ostatní výrobcovia ju začínajú doháňať a ponúkajú presvedčivé alternatívy.

Celkovo je Kia EV6 GT pôsobivým vozidlom, ktoré ponúka skvelú rovnováhu medzi výkonom, dojazdom a cenovou dostupnosťou. Vďaka svojmu elegantnému štýlu a vyspelej technológii bude určite patriť k obľúbencom medzi nadšencami elektrických vozidiel.

Náš tip
10 elektromobilov, ktoré ponúkajú najdlhší dojazd


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

4. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+