MojElektromobil

Priali ste si niekedy, aby Vaša Tesla mala viac fyzických tlačidiel? Masívne displeje, ktoré zdobia všetky modely Tesly sú síce na pohľad pekné, ale pri šoférovaní môžu spôsobiť problém. Tesla Vám často nerozumie a niektoré celkom zrejmé povely, ako sú napríklad zmena režimu zrýchlenia, jednoducho nefungujú.

Ako funguje Ctrl-Bar

Ako sa uvádza na portály v mashable.com, modul gadget financovaný z Indiegogo s názvom Ctrl-Bar, ktorý vytvoril nórsky startup s názvom Greenmission, má za cieľ zmeniť to. Ide o lištu s dvoma gombíkmi a dvomi tlačidlami, ktorá sa navrhla tak, aby sedela pod displejom Tesla Model 3/Y. Ponúka tak jednoduchý prístup k často používaným funkciám. Gombíky Vám napríklad umožňujú jednoducho meniť teplotu Vášho auta. Programovateľné tlačidlá je možné použiť na množstvo funkcií, ako je zapnutie a vypnutie vyhrievania sedadiel, režim rozmrazovania alebo režim psa.

Greenmission momentálne predáva aj bezdrôtovú nabíjačku pre Tesla Model S a X. Rovnako ako táto nabíjačka, aj Ctrl-Bar je pripojený k autu pomocou skrytého USB kábla. Na druhej strane Ctrl-Bar funguje iba pri Tesle Model 3 a Y. Modely S a X sa v kampani na Indiegogo zatiaľ nespomínajú.

Ctrl-Bar navrhli tak, aby vyzeral ako prirodzené rozšírenie displeja Tesly, ktoré ale nekomunikuje priamo s autom. Namiesto toho používa na komunikáciu s telefónom pripojenie Bluetooth Low Energy (BLE), na ktorom musí byť spustená aplikácia Greenmission. Taktiež musí byť pripojený k internetu. Keď kliknete na tlačidlo alebo otočíte gombíkom, príkaz sa najskôr odošle do Vášho telefónu, ktorý potom komunikuje s Tesla API, aby prinútil auto vykonať Vašu ponuku.

To nás privádza k potenciálne najproblematickejšiemu aspektu Ctrl-Bar. Nevyhnutné oneskorenie medzi vydaním príkazu a jeho skutočným zobrazením na displeji auta. Greenmission to čiastočne vyriešil zahrnutím displeja na Ctrl-Bar, ktorý okamžite zobrazí výsledok Vašej akcie, zatiaľ čo skutočný príkaz by malo auto vykonať za „menej ako sekundu“.

Keď postupne kliknete na tlačidlá a otočíte gombíkmi, „menej ako sekunda“, môže sa dosť dlho čakať. Neskôr uvidíme, aké bude fungovanie v reálnom živote keď sa Ctrl-Bar dokončí. Momentálne je ešte vo fáze vývoja.

Výhody Ctrl-Bar

Ctrl-Bar prináša aj ďalšie výhody ako je dodatočné LED osvetlenie pre Vaše auto, upozornenia na rýchlostné pasce a potenciálne ďalšie. Podľa Greenmission sa nové funkcie sprístupnia prostredníctvom bezdrôtových aktualizácií.

Projekt momentálne vyzbieral niečo cez 16 577 EUR, so skromným pevným cieľom 25 065 EUR a na dosiahnutie tohto cieľa má ešte 20 dní.

27. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+