MojElektromobil

Jedným z najväčších problémov elektromobility, a zároveň najviac spomínaný argument odporcov elektrifikácie dopravy je nízky dojazd. Ten je pri autách na elektrický pohon vo veľa prípadoch nedostatočný, no existujú už aj modely, ktoré ho majú na slušnej úrovni. Dokonca na takej, že pri ňom dokážu konkurovať aj vozidlám so spaľovacím motorom. Portál TopGear sa pozrel na to, ktoré elektromobily patria k tým s najvyšším dojazdom.

10. Tesla Model 3 Long Range

  • dojazd: 601 km

Ide o jedno z vôbec najpredávanejších elektrických vozidiel, ktoré sa pohybuje po našich cestách. V Spojenom kráľovstve dokonca skončilo na druhom mieste v predaji áut s elektromotormi. Na prvom skončila Tesla Model Y, ktorá však oproti tomuto modelu stráca na dojazde až 80 km. V balíku Standard získate dojazd na úrovni 490 km, no pri verzii Long Range dokážete prejsť až 601 km. K tomuto balíku dostanete aj perfektné zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,1 sekundy.

Tesla Model 3 SR+
Tesla Model 3 | Zdroj: Radovan Hlôška

9. Polestar 3 Long Range

  • dojazd: 609 km

Polestar 3 Long Range je veľmi očakávané elektrické SUV, ktoré bolo uvedené na trh v roku 2022. Prišlo na trh s dojazdom až 609 km na jedno nabitie a dostalo elegantný moderný dizajn. Polestar 3 obsahuje aj pokročilé technológie a bezpečnostné prvky vrátane informačno-zábavného systému poháňaného Androidom a najmodernejších asistenčných systémov pre vodiča.

Polestar 3 | Zdroj: Polestar

8. BMW iX xDrive50

  • dojazd: 611 km

BMW iX xDrive50 je špičkové elektrické SUV, ktoré spája výkon a udržateľnosť. Má dojazd až 611 km na jedno nabitie a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 4,6 sekundy. Model iX je tiež vybavený inovatívnymi technológiami, ako je zakrivený displej a pokročilé asistenčné systémy pre vodiča pre prémiový zážitok z jazdy.

BMW iX xDrive 50 TEST
BMW iX xDrive 50 | Zdroj : Radovan Hlôška

7. BMW i7 xDrive60

  • dojazd: 622 km

BMW i7 xDrive60 je luxusný elektrický sedan, ktorý ponúka výnimočný výkon, štýl a udržateľnosť. Má dojazd až 622 km na jedno nabitie a dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 4,7 sekundy. Model i7 je tiež vybavený najnovšou technológiou BMW, vrátane veľkého displeja infotainmentu a pokročilých asistenčných systémov vodiča.

test BMW i7
BMW i7 | Zdrdoj: Michal Lauko

6. Mercedes-Benz EQE 300 AMG Line

  • dojazd: 624 km

Mercedes-Benz EQE 300 AMG Line je luxusný elektrický sedan, ktorý kombinuje udržateľnosť so špičkovými funkciami a výkonom. Má dojazd až 624 km na jedno nabitie a zrýchli na 100 km/h len za 5,6 sekundy. Výbava AMG Line dodáva vozidlu športové akcenty a exkluzívny štýl.

Mercedes-Benz EQE AMG 43 TEST
Mercedes-Benz EQE | Zdroj: Radovan Hlôška

5. Polestar 2 Long Range

  • dojazd: 634 km

Základná verzia s jedným motorom a štandardným dojazdom teraz získava 69 kWh batériu, ktorá ponúka dojazd až 516 km, zatiaľ čo jednomotorový motor s dlhým dojazdom tiež získava väčšiu 82kWh jednotku s dojazdom až 634 km. Na začiatku roka dostal veľkú aktualizáciu prinášajúcu väčšiu silu, výkon a dojazd.

Polestar 2 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

4. Tesla Model S

  • dojazd: 650 km

Automobilom, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 2012, odkazuje spoločnosť Tesla svetu, že Model S zostáva medzi tromi najlepšími modelmi radu aj o 10 rokov neskôr. V súčasnosti je k dispozícii len v dvoch verziách: základná s duálnym motorom, variant AWD, dobrý dojazd až 650 km, alebo špičková verzia Plaid, vybavená tromi motormi, 1 006 koňmi a mierne zníženým dojazdom až 637 km.

model s
Tesla Model S | Zdroj: TopGear

3. Fisker Ocean Extreme

  • dojazd: 708 km

Pripravované SUV Ocean od Fisker je k dispozícii v rôznych výbavách, od základnej špecifikácie „Sport“, ktorá ponúka jednomotorové usporiadanie s pohonom predných kolies. Toto auto s duálnym motorom, nastavením pohonu všetkých kolies a veľkou batériou (zatiaľ nešpecifikované kWh) je schopné podľa najnovších testov WLTP spoločnosti prejsť neuveriteľných 708 km Ponúka najdlhší dojazd zo všetkých elektrických SUV.

Fisker Ocean na MWC 2022 | Foto: Michal Chabada

2. Mercedes EQS 450+ AMG Line

  • dojazd: 729 km

Mercedes EQS 450+ AMG Line je luxusný elektrický sedan s elegantným dizajnom a pôsobivým výkonom. Môže sa pochváliť dojazdom až 729 km a zrýchliť z 0 na 100 km/h len za 5,5 sekundy. Prvýkrát ho spoločnosť širšej verejnosti predstavila už v apríli 2021.

benz
Mercedes-Benz EQS 450+ | Zdroj: Mercedes

1. Lucid Air Grand Touring

  • dojazd: 832 km

S dojazdom 832 km je Lucid Air jednoznačne na prvom mieste čo sa týka dojazdu. Tento luxusný sedan vás odvezie z Londýna do Edinburghu bez toho, aby ste museli zastavovať za poplatok. Lucid Air sa môže pochváliť futuristickým dizajnom s priestranným a pohodlným interiérom. Je tiež vybavený pokročilou technológiou, vrátane 34-palcového zakriveného skleneného displeja a audio systému s 21 reproduktormi.

Lucid Air Dream Edition
Lucid Air | Zdroj: Miroslav Schwamberg
Náš tip
Spaľovací motor vo Volkswagen Golf nadobro končí. Nové generácie budú elektrické
3. apríla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+