MojElektromobil

Rivian, jeden z hlavných konkurentov Tesly, môže lietať v poriadne veľkých problémoch, ktoré by mohli ovplyvniť jeho ďalšie smerovanie. Zo strany Tesly už dlhší čas čelí žalobe plnej vážnych obvinení. Súvisí s tým ako Rivian systematicky, krok za krokom, nasleduje jej obchodný model a celkovú stratégiu. Téme sa venoval portál Electrek.

Prakticky všetko, čo Tesle zabezpečilo skvelé postavenie medzi výrobcami elektrických vozidiel, sa má veľmi obdobným spôsobom objavovať aj v portfóliu značky Rivian. Od vlastnej siete nabíjacích staníc až po rovnaký servisno-predajný model. Jemná inšpirácia by nebola problémom, no kroky Rivianu sa javia skôr ako priama kópia plánov Tesly. Jednoducho to vraj robí príliš okato, za čo pravidelne schytáva ostrú kritiku.

Údajná krádež obchodných tajomstiev

V pozadí hlavného súdneho sporu stojí skutočnosť, že Rivian na svoju stranu zlákal viacero niekdajších zamestnancov Tesly, pri čom ich mal nabádať k tomu, aby so sebou priniesli rôznorodú dokumentáciu a informácie. Žaloba je preto postavená na tvrdeniach o priamej krádeži obchodných tajomstiev, ktoré následne majú byť v rôznej forme uvádzané do praxe. Rivian tieto obvinenia dôrazne a opakovane odmieta.

Súdny spor však naďalej trvá. Podľa Tesly má Rivian dokonca pokračovať vo svojom protiprávnom konaní, a preto svoju žalobu aktuálne rozšírila o nové obvinenia. Ako jeden z príkladov uvádza situáciu, kedy odchádzajúcich zamestnancov, naverbovaných Rivianom, počas leta prichytili pri pokuse o krádež kľúčových technológií súvisiacich s novou generáciou batérií pre elektromobily.

Tesla pritom zdôrazňuje, že batérie sú alfou a omegou akéhokoľvek elektrického vozidla. Súčasne si vo vyjadrení neodpustila uštipačnú poznámku na stranu obvineného konkurenta, ktorý dlhodobo zápasí s dodávkami svojich vozidiel. Práve tieto problémy a narastajúci tlak zo strany investorov vraj mali spôsobiť, že Rivian zintenzívnil svoje extrémne pochybné praktiky.

Obvinenia treba dokázať

Treba však povedať, že zatiaľ sa všetko nachádza len v rovine obvinení. Celý súdny spor sa poriadne naťahuje, a na záver si pravdepodobne budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Dôkazné bremeno je na strane Tesly, ktorá bude musieť nad všetku pochybnosť preukázať, že Rivian kradol a využíval jej obchodné tajomstvá.

V praxi to môže byť veľmi náročná úloha. Medzi inšpiráciou a priamym kopírovaním je aj v segmente elektrických vozidiel len veľmi tenká hranica. Tesla sa však rozhodla tvrdo vyraziť po Riviane, a teraz by mala preukázať, že to spravila skutočne oprávnene.

Náš tip
Ioniq 5: Symbióza špičkových technológií
8. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+