MojElektromobil

Vysoko očakávaný a kontroverzný model spoločnosti Tesla v poslednej dobe víri vody na trhu s elektromobilmi. Nie však svojimi predajmi, ale uniknutými informáciami. Teraz sa však do pozornosti dostal nechcene. Rozruch spôsobil model Robotruck, ktorý sa predstavil na LA Auto Show v USA, informuje Electrek.

Spoločnosť Aitekx na tejto akcii priniesla model takmer identický k chystanému Cybertrucku. Podľa oficiálnych informácií by mali jeho parametre byť nasledovné. Dojazd by mal mať až na úrovni 885 kilometrov podľa štandardov EPA, čo by znamenalo, že by vozidlo potrebovalo až viac ako 200 kWh akumulátor. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h by mal tento model zvládnuť za úctyhodných 3,5 sekundy, čo by ho radilo medzi tie najrýchlejšie elektromobily.

Podľa rozmerov by mal byť Robotruck dokonca mierne menší ako Cybertruck. Rovnaká by však mala byť veľkosť úložného priestoru “bed” v zadnej časti vozidla. Výrobca Robotruck tiež tvrdí, že bude mať strednú bránu na sklopenie sedadiel a predĺženie “postele”. S Cybertruckom ho spája však väčšina jeho parametrov. Najmä dizajn exteriérovej časti vozidla. Ide však zatiaľ len o prototyp, ktorý sa vôbec do predaja nemusí dostať, a ak dostane, môže priniesť viacero zmien.

Prototyp však mnohých nepresvedčil

Na predstavení však vozidlo nepôsobilo úplne presvedčivým dojmom. Zadné svetla totiž mali v sebe zabudované len LED pásiky, medzi materiálmi boli medzery a taktiež nechýbali stopy po zváraní. Cenu vozidla zatiaľ nepoodhalili, no prvé modely majú začať distribuovať zákazníkom na objednávku. Neskôr sa však chcú dostať do bodu, kedy budú prinášať cenovo dostupné elektromobily do 40 000 dolárov. To však dnes tvrdí väčšina výrobcov.

robotruck 4
Kvalita spracovania Robotrucku | Zdroj: Electrek

Zaujímavú otázku položili redaktori portálu Electrek, a to ako chcú spraviť cenovo dostupné vozidlo s drahou 200 kWh batériou. Na to im predstavitelia spoločnosti odpovedali, že vozidlo má prísť do prvej výroby v roku 2025, čo sú dva roky času a veria, že za takto dlhé obdobie prinesie čas hneď niekoľko inovácií v oblasti batérií. A ak nie do 2025, tak v blízkej budúcnosti určite.

Náš tip
Tesla spúšťa poplatok za preťaženie nabíjacej stanice
23. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+