MojElektromobil

Mnohé krajiny v rámci Európskej únie vďaka Plánu obnovy dokážu ponúknuť pre občanov dotácie na elektromobily. Fakt, že takýto systém funguje, sa preukázal aj v susedných krajinách ako je Poľsko a Maďarsko. Z krajín V4 je Slovensko s registráciou nových elektromobilov najhoršie, ale v Česku sú tie čísla len o malé percento vyššie. Tam ale po novom pre firmy spúšťajú dotácie na nákup elektromobilov. Štát dokonca podporí aj výstavbu nových nabíjacích staníc. Informuje o tom internetový portál e15.

Podpora od EÚ sa skladá z dvoch častí

Nový program s názvom “Záruka Elektromobilita – 1. výzva” bude financovaný z prostriedkov Národného plánu obnovy. Štát tak ponúkne súkromným českým firmám dotáciu na nákup nových elektromobilov, prípadne vozidiel poháňaných na vodík. Suma, ktorú firmy môžu získať, by sa mohla vyšplhať až na 1.65 miliárd českých korún (niečo cez 67.3 milióna eur) a ďalších 300 miliónov korún (12 miliónov eur) by zafinancovalo nabíjacie stanice. Chcú tak poskytnúť zatiaľ neexistujúcu motiváciu ku kúpe vozidla s iným ako spaľovacím motorom.

podiel registrácie nových batériových vozidiel v EÚ | Zdroj: e15

Prvá časť podpory zahŕňa zaručenie sa banky za komerčný úver až do výšky 70 % percent istiny zaručovaného úveru. V tomto prípade by išlo o Národní rozvojovou banku, ktorá sa stala partnerom ministerstva priemyslu a obchodu. Druhá časť sa skladá z finančného príspevku na vozidlo, alebo nabíjacie stanice.

Výška podpory závisí na rôznych faktoroch. Pokiaľ si firma zakúpi osobné vozidlo, môže dostať naspäť až 200 000 czk (8 166 eur). V prípade nákladného vozidla, alebo auta poháňaného na vodík, ide až o sumu 300 000 czk (12 249 eur). Finančná podpora pre nabíjacie stanice tiež závisí od ich špecifikácií. Ak ide o typ AC, suma sa pohybuje do 50 000 czk (2 041 eur), pre typ DC do 40 kW ide o 100 000 czk (4 083 eur). Pokiaľ sa firma rozhodne pre výkonnejšie nabíjačky typu DC, môžu dostať až 150 000 czk (6 124 eur).

Je v tom háčik

Dotácia bude trvať do septembra roku 2025. Dovtedy môže jedna firma požiadať o neobmedzený počet finančných príspevkov, v celkovej hodnote až do 200 000 eur. Súkromných osôb sa tieto podmienky netýkajú, pre nich bohužiaľ zatiaľ žiadna dotácia neplatí.

Ide síce o podporu z peňazí Európskej únie, ale má však jednu podmienku. Dotácia musí podporiť predaj aspoň 4 555 samostatných vozidiel. Do naplnenia tohto stanoveného čísla bude za financie zodpovedná Česká republika. Pokiaľ počet predaných áut splnia, budú môcť podať žiadosť Európskej komisii, aby príspevok v plnej sume preplatila. Predpokladá sa, že tieto čísla by ale nemal byť problém splniť.

Náš tip
Prešovský kraj chce vybudovať 33 nabíjacích staníc pre elektromobily. Poznáme lokality
22. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+