MojElektromobil

Volvo Cars dnes oznamuje, že vybuduje tretí výrobný závod v Európe. Ten vyrastie na Slovensku, konkrétne pri obci Valaliky blízko Košíc. Nový najmodernejší závod bude klimaticky neutrálny a bude vyrábať výhradne elektrické osobné automobily. Tým podporuje ambíciu spoločnosti stať sa plne elektrickou do roku 2030 a klimaticky neutrálnou do roku 2040.

Nový závod predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy €. Nachádzať sa bude blízko Košíc, kde bude využívať dobre rozvinutú sieť dodávateľov v automobilovom priemysle, keďže pôjde o piaty automobilový závod v krajine.

Volvo Cars má ambíciu posunúť sa v polovici tohto desaťročia dostať k úrovni 1,2 milióna predaných automobilov ročne, čím cieli na dosiahnutie globálneho výrobného postavenia naprieč Európou, USA a Áziou. Pre svoju prvú expanziu v Európe od roku 1960 si švédska automobilka vybrala práve Slovensko.

„Plne sa sústredíme na dosiahnutie cieľa byť čisto elektrickou značkou v oblasti mobility do roku 2030, čo je v súlade s našim zámerom,” povedal Jim Rowan, generálny riaditeľ a prezident Volvo Cars. Ako ďalej dodal: „Expanzia v Európe, našom najväčšom regióne z hľadiska predajov, je kľúčovou pre náš prechod k elektrifikácii a pokračujúci rast. Veľmi sa teším nielen na rozšírenie Volvo Cars na Slovensko, ale aj na privítanie nových kolegov a partnerov na našej ceste vpred.”

Volvo na Slovensku – prezentácia dohody | Foto: MHSR

Sériová výroba od roku 2026

Ako sa vyjadril Eduard Heger, predseda vlády SR, nový závod automobilky Volvo je pre Slovensko významný z dvoch dôvodov. Vznikne na východnom Slovensku, čím významnou mierou zlepší sociálnu a ekonomickú situáciu v regióne. Po druhé, v závode sa budú vyrábať len autá na elektrický pohon, čo pre slovenský automobilový priemysel predstavuje perspektívu konkurencieschopnosti v novej ekologickej ére.

Štart výstavby košického závodu je plánovaný na rok 2023 s inštaláciami zariadení a výrobných liniek v priebehu roku 2024. Sériová výroba ďalšej generácie čisto elektrických automobilov Volvo Cars je plánovaná na rok 2026.

Závod je plánovaný na produkciu do 250 000 vozidiel ročne a očakáva sa, že vytvorí v regióne niekoľko tisíc pracovných miest – momentálne sa spomína číslo 3 300. Lokalita zároveň umožňuje jeho ďalšie rozšírenie v budúcnosti.

Prototyp udržateľnej a efektívnej výroby

V súlade s ambíciou Volvo Cars mať do roku 2025 klimaticky neutrálne výrobné procesy, bude závod využívať iba klimaticky neutrálnu energiu. Bude tiež nadizajnovaný ako najlepší príklad udržateľnej a efektívnej výroby prémiových elektrických vozidiel s optimalizovanou štruktúrou a logistickými tokmi, pričom ním Volvo Cars cieli na najvyššie globálne štandardy energie a environmentálnej efektivity.

Z pohľadu lokality, Košice ponúkajú dobré logistické a transportné spojenie do zvyšku Európy a prístup k dobrej sieti dodávateľov. Stimuly ponúkané vládou Slovenskej republiky boli tiež kľúčovým faktorom pre rozhodnutie umiestniť závod do Košíc. Ide hlavne o priamu investičnú pomoc vo výške 267 miliónov €, daňové úľavy Volvu udelené nebudú. Ako súčasť dohody Slovensko prisľúbilo aj vybudovanie vzdelávacieho centra orientovaného na automobilový priemysel.

Volvo na Slovensku – podpísanie dohody | Foto: MHSR

Bojovali sme proti Maďarsku

Ako pripomína portál RTVS, švédska automobilka sa v poslednom kole rozhodovala medzi Slovenskom a Maďarskom. Nakoniec si za cieľovú lokalitu strategickej investície zvolila práve Slovensko.

Podpis investičnej zmluvy všetkými zainteresovanými stranami prebehol 1. júla 2022. Slovensko medzi kandidátov pre umiestnenie nového závodu Volvo dostalo v auguste 2021. Intenzívne rokovania prebiehali počas roka 2022, kedy sme už patrili na krátky zoznam uchádzačov.

Náš tip
Dotácie na elektromobily až do 10 000 eur? V hre je podpora z nevyčerpaných eurofondov
1. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+