MojElektromobil

Deň po tom, čo Elon Musk oznámil, že nová továreň Gigafactory 4 vyrastie v okolí Berlína, sa s novými informáciami o expanzii svojej produkcie elektromobilov podelilo aj konzorcium Volkswagen.

Bašta pre elektromobily

Súčasťou v januári ohlásenej 800-miliónovej investície do prebiehajúcej prestavby závodu v Chattanooge, meste amerického štátu Tennessee, nakoniec bude aj vybudovanie linky na produkciu batérií pre elektromobily. Volkswagen totiž z tamojšej fabriky plánuje vytvoriť hlavné centrum výroby elektrických vozidiel v Severnej Amerike.

Fabrika v Chattanooge sa už podľa starších plánov má dočkať rozšírenia priestorov o takmer 65-tisíc metrov štvorcových, čo podľa odhadov prinesie vznik tisícky pracovných miest. V stredu ohlásené pridanie linky pre produkciu batérií pre elektrické autá je logickým krokom, no napriek tomu prichádza takmer ako blesk z jasného neba.

Volkswagen tento krok považuje za významný moment pre celú spoločnosť. Od expanzie v oblasti lokálnej produkcie elektromobilov si sľubuje vytvorenie „ornej pôdy“ pre dosiahnutie udržateľného rastu na americkom trhu.

Elektrické vozidlá sú budúcnosťou mobility a Volkswagen ich bude produkovať pre milióny ľudí,“ prehlásil pri tejto príležitosti Scott Keogh, výkonný riaditeľ Volkswagen Group of America.

Produkcia elektromobilov začne v roku 2022

Z výrobných liniek v Chattanooge tak budú už v dohľadnej dobe vychádzať elektromobily postavené na modulárnej platforme MEB. Produkcia má byť podľa plánov čiastočne spustená už v roku 2022, naplno sa rozbehne rok na to. Za prvé lastovičky bol zvolený elektrický crossover ID. CROZZ. Neskôr sa má pridať aj mikrobus z konceptu ID. BUZZ.

Ako pripomína portál TechCrunch, súčasná premena fabriky je len malým krokom z celkového plánu spoločnosti pre oblasť elektromobility. VW Group plánuje vývoj a produkciu elektromobilov a digitálnych služieb do konca roka 2023 podporiť investíciou vo výške takmer 50 miliárd dolárov.

Automobilka pritom len nedávno vybudovala závod v Zwickau v Nemecku, kde už beží produkcia elektromobilu ID.3. Aktuálne navyše zvažuje aj novú výrobnú stratégiu, čo môže skončiť tak, že výrobu nového elektromobilu zastreší závod v Bratislave.

16. novembra 2019
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+