MojElektromobil

Čoraz viac a viac štátov začína chápať, že prechod na bezemisnú dopravu a čo najviac uhlíkovo neutrálny spôsob života je nevyhnutný. Mnohé z nich preto podnikajú kroky smerom k dosiahnutiu týchto cieľov. Niektoré napríklad prinášajú dotácie na elektromobily, iné sa zas snažia zbaviť energie z nie čistých zdrojov. Malý štát Vatikán sa teraz rozhodol stať do roku 2030 úplne klimaticky neutrálnym, informuje Teraz.sk.

Do roku 2030 sa tak celý vozový park pápeža Františka vymení za klimaticky neutrálne alternatívy. Podľa informácií sa nakúpia vozidlá značiek Škoda a Volkswagen, a to výhradne elektromobily. Tento krok sa chystajú podporiť aj zavedením výraznej siete s elektrickými nabíjacími stanicami. Tie majú zjednodušiť používanie elektrických modelov všetkým obyvateľom a členom pápežovho “tímu”.

Vatikán sa chce stať klimaticky neutrálnym

Patril by tak k prvým krajinám, ktorým sa niečo takéto podarilo. Aj keď ide o významný míľnik, treba počítať s tým, že samotný Vatikán má len menej ako 900 obyvateľov (2019). K dosiahnutiu cieľa má pomôcť aj podpis dohody o partnerstve so skupinou Volkswagen, ktorá má pomáhať aj pri budovaní nabíjacej infraštruktúry.

vatikan
Vatikán by bol prvou klimaticky neutrálnou krajinou | Zdroj: Pexels

Pápež František je známy tým, že pre neho je ochrana životného prostredia na vysokých miestach rebríčka cieľov. Má to zakotvené aj v aktuálnom apoštolskom dokumente Laudate Deum či enviromentálnej encyklite Laudato Si z roku 2015. Dosiahnutie týchto cieľov nebude jednoduché, no stále jednoduchšia ako v obrovských krajinách. Dosiahnuť tak chcú prostredníctvom využívania čistých a alternatívnych energetických produktov, ale aj rozumným využívaním prírodných zdrojov.

Náš tip
BMW i3 dostane cenovo dostupného elektrického nástupcu
17. novembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+