MojElektromobil

Uber sa v USA púšťa do postupnej elektrifikácie svojej flotily vozidiel, ktoré bude prenajímať vodičom. V rámci ambiciózneho plánu už pred časom oznámil, že do roku 2030 plánuje byť čisto elektrický.  

Aktuálne sa púšťa do čiastočnej realizácie tejto vízie, a to pomocou elektromobilov Tesla. V spolupráci s požičovňou Hertz na cesty vypustí až 50 000 takýchto vozidiel. Reálne majú byť všetky k dispozícii do roku 2023. Na tému upozornil portál TheVerge.

Nová stratégia prichádza ako reakcia na tlak zo strany regulácií, ktoré sa snažia o postupnú implementáciu bezemisných vozidiel. Príkladom je Kalifornia, kde spoločnosti ako Uber či Lyft musia do roku 2030 v rámci svojho vozového parku nasadiť až 90% elektrifikovaných áut.

Tesla Model 3 za 334 dolárov týždenne

Uber už od roku 2016 šoférom ponúka špeciálne zľavy na prenájom áut, ktoré sú následne v rámci platformy používané na prevoz pasažierov. Od 1. novembra túto možnosť posúva na vyššiu úroveň. 

Vo vybraných amerických štátoch bude ponúkať priamy prenájom elektromobilov Tesla Model 3 za 334 dolárov týždenne, vrátane nákladov na údržbu a poistenie. Pre potreby nabíjania budú mať prístup k sieti nabíjacích staníc Tesla Supercharger, ale aj k nabíjačkám ďalších partnerských prevádzkovateľov. 

Vodičov elektrifikovaných vozidiel bude navyše motivovať aj finančne. Ku každej jazde im pripočíta odmenu vo výške 50 centov až 1,5 dolára, v závislosti od typu pohonu. Najväčšiu odmenu pritom získajú šoféri s plne elektrickými autami. 

Postupné kroky smerom k e-mobilite

Ako ďalej informuje portál Bloomberg, momentálne je v rámci služieb na zdieľané jazdy v USA využívané menej než 1% elektrických vozidiel. Toto číslo by postupom času aj vďaka prebiehajúcej iniciatíve Uberu mohlo o niečo narásť. Navyše nejde o jediný program tohto druhu. Uber sa na partnerstve pred časom dohodol aj s automobilkou KIA.

Odkiaľ Uber vlastne vezme potrebné Tesly?

Doplnené 28.10.

V súvislosti s predstavením aktuálnych plánov platformy Uber vyvstáva legitímna otázka odkiaľ vlastne získa 50 000 vozidiel pre svoje potreby. Ako bolo spomenuté v úvode, v pozadí stojí dohoda s autopožičovňou Hertz Corporation, ktorá v rámci svojho ozdravného programu vyrukovala aj s novou stratégiou zahŕňajúcou elektrifikáciu.

Od Tesly si objednala 100 000 elektromobilov, čo predstavuje najväčšiu individuálnu objednávku v histórii spoločnosti. Ako bolo vyčíslené, jej hodnota sa pohybuje niekde na úrovni 4,2 miliardy dolárov. Táto skutočnosť sa pozitívne prejavila aj hodnote akcií Tesly. Ich cena vystrelila na 1024 dolárov a celková trhová hodnota spoločnosti vďaka tomu prekonala bilión dolárov.

Autopožičovňa Hertz plánuje postupne elektrifikovať takmer celý svoj vozový park pozostávajúci z približne pol milióna vozidiel. Masívna objednávka Tesiel predstavuje prvý, hoci výrazný, krok. Hertz teda bude mať k dispozícii 100 000 elektromobilov Tesla a polovicu z toho bude môcť využívať Uber.

Náš tip
KIA a Uber ohlásili partnerstvo, v roku 2025 budú mať na cestách 130 tisíc elektromobilov
28. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+