MojElektromobil

Automobilka KIA a spoločnosť Uber sa dohodli na partnerstve v oblasti e-mobility. Uber sa zaviazal, že do roku 2025 bude mať v prevádzke 30 tisíc elektromobilov KIA. Aj takýmto spôsobom chcú prispieť k čistejšej a lokálne bez emisnej jazde v centrách miest.

Cieľ – čistejšie mestá

Zníženie uhlíkovej stopy a znečistenia v mestách je určite jedným z mnohých všeobecných cieľov súčasnosti. Elektromobily sa aj na slovenských cestách objavujú stále častejšie a všetko nasvedčuje tomu, že ide o trend, ktorý dáva zmysel. Takmer všetky automobilky už majú vo svojej ponuke aj čisto elektrické auto a dostupnosť takýchto vozidiel sa na trhu len rozširuje. Najmä mobilitu v meste je už teraz možné transformovať na lokálne bez emisnú, a to aj pomocou plne elektrických áut. Prispieť by tak mohli aj rôzne taxislužby, čoho príkladom je aj Uber.

V súčasnosti už pritom nie je vôbec výnimočné vidieť elektromobily ako taxíky, no stále ide len o zlomok všetkých áut. Spoločnosť Uber sa aj preto rozhodla dohodnúť na partnerstve s automobilkou KIA. Spoločnosť Uber bude do roku 2025 prevádzkovať až 30 tisíc elektromobilov tejto značky. Nakúpiť chcú prevažne modely KIA e-Niro a e-Soul, ktoré sú síce na trhu už dlhšie, no vďaka efektivite dokážu stále poskytnúť nadpriemerný dojazd. Oba elektromobily sú vybavené totožnou batériou, vďaka ktorej dokážu prejsť na jedno nabitie viac ako 450 kilometrov v kombinovanom cykle normy WLTP.

Celkový počet elektromobilov na cestách pod spoločnosťou Uber bude v roku 2025 výrazne vyšší. Do roku 2025 chcú prevádzkovať v najväčších európskych mestách, ako napríklad Londýn, Paríž či Amsterdam až 130 tisíc elektromobilov. Dosiahnuť takýto počet o štyri roky je určite možné považovať za reálne, no prechod sa zjavne snažia podporiť. Podľa webu Electrive, vodiči Uber dostanú zľavu na nákup nového elektromobilu KIA. Do akej výšky zatiaľ nie je známe.

Nové modely KIA

V súčasnosti síce pozostáva ponuka elektromobilov KIA zo starších, ale stále dobrých modelov KIA e-Soul a e-Niro, čoskoro sa výrazne rozšíri. Už do pár mesiacov by sa mala dostať do predaj aj na Slovensku KIA EV6, ktorá ponúkne ešte lepší komfort na cestách a pri presune na dlhé vzdialenosti. Dojazd približne 460 kilometrov je podporovaný veľmi rýchlym nabíjaním, vďaka čomu sa dokáže nabiť z 10 na 80 percent za menej ako 20 minút. Možné je to aj vďaka novej platforme E-GMP, ktorú vyvinuli spoločne KIA a Hyundai. Automobilka KIA chce do roku 2026 priniesť až 11 nových elektromobilov, z ktorých 7 bude postavených práve na novej platforme E-GMP.

16. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+