MojElektromobil

Mesto Trnava dostalo v stredu 13. októbra 2021 na bezplatnú ročnú výpožičku automobil Renault ZOE. Ide o elektromobil, ktorý funguje na princípe tzv. komunitného car-sharingu, teda zdieľania vozidla v rámci vopred určenej skupiny ľudí, ktorí sa do služby zaregistrujú. Automobil budú využívať zamestnanci samosprávy na služobné účely pri cestách za povinnosťami v meste a jeho okolí.

Elektromobil odovzdali vedeniu mesta partneri projektu – zástupcovia spoločností TT car, autorizovaného dílera značky Renault, Patrik Blechárž, ktorá vozidlo venovala a bude zabezpečovať technickú podporu a servis, obchodný riaditeľ spoločnosti INFOCAR Peter Haník a riaditeľ Renault Slovensko Richard Evanson. Súčasťou spoločného stretnutia na nádvorí radnice bolo aj predstavenie vozidla a inštruktáž pre jeho budúcich vodičov.

Odovzdanie Renault ZOE | Zdroj: Renault

Zdieľané využívanie cez jednoduchú službu

„Vozidlo je doplnené špeciálnym zariadením a softwarom s mobilnou aplikáciou flexiBee, ktoré sme vyvinuli,“ vysvetľuje P. Haník. „Táto aplikácia umožňuje používateľom jednoduchý prístup, praktickú rezerváciu a efektívne zdieľanie vozidla bez nutnosti odovzdávania si kľúčov od vozidla.“

Služba flexibee vyšla z dielne spoločnosti INFOCAR, ktorá má v prevádzke komunitného zdieľania elektromobilov viacročnú prax. Elektromobil Renault ZOE si už zaobstaralo viacero komunít a organizácií, pričom záujem o zdieľanie ekologického automobilu v uzavretej komunite naberá na popularite. Medzi používateľmi, ktorí môžu využívať jeho benefity, je už aj Mesto Trnava.

Trnave elektromobilita vyhovuje

Mesto ako také má pritom s elektromobilov už pomerne bohaté skúsenosti. V roku 2018 sa rozhodlo aspoň čiastočne prejsť z klasických spaľovacích vozidiel na elektromobily, neskôr v tomto smere pokračovalo ďalej.

„Na elektromobily v mestskom vozovom parku sme prešli už pred pár rokmi a máme s nimi výborné skúsenosti. Robíme množstvo opatrení zameraných na ochranu životného prostredia a zmiernenie dopadov zmeny klímy a preto je samozrejmé, že ako inštitúcia neprispievame k zhoršovaniu situácie produkciou emisií z mestských vozidiel. Nový elektromobil je, navyše, zaujímavý aj smart riešením, a takéto inovácie v Trnave oceňujeme,“ hovorí primátor Peter Bročka.

Trnava pritom nie je jediným slovenským mestom, ktoré prejavilo aktívny záujem o elektromobilitu. Spomenúť si môžeme napríklad na mestskú políciu v Prešove, ktorá využíva elektromobily alebo na sociálny elektrický taxík v Hlohovci. Množstvo miest navyše prejavilo záujem o dotácie na výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc. Veľká časť uspela, a tak sa už čoskoro budeme tešiť z rozšírenia siete nabíjačiek.

Odovzdanie Renault ZOE | Zdroj: Renault
Náš tip
Ministerstvo obrany SR chce byť zelenšie, buduje nabíjacie stanice pre elektromobily


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

24. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+