MojElektromobil

Mesto Hlohovec už štyri roky ponúka svojim obyvateľom službu sociálneho taxíka, používajú na to elektromobil Nissan e-NV200. Určená je pre vybranú skupinu ľudí, do ktorej patria napríklad ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím alebo osoby nad 65 rokov.

Malé mesto na hranici trnavského kraja sa v roku 2017 rozhodlo zaobstarať mierne ojazdený elektromobil Nissan e-NV200. Za elektromobil s nájazdom 9700 kilometrov, ktorý pôvodne slúžil ako predvádzacie vozidlo, mesto zaplatilo v aukcii 28 500 €. Ide o zaujímavú sumu, keď berieme do úvahy, že nákup bol realizovaný pred štyrmi rokmi a do ceny je započítaná aj inštalácia nabíjacej stanice spolu so školením kompetentných osôb.

Za symbolickú sumu

Takto zakúpený elektromobil mesto nevyužíva na svoje účely, ale zabezpečuje ním službu sociálneho taxíka. Vybrané skupiny obyvateľov, do ktorej patria napríklad prijímatelia domácej opatrovateľskej služby poskytovanej Mestom Hlohovec, osoby ŤZP a iné, si elektromobil môžu zavolať ako taxík za skutočne symbolickú sumu. Jedna jazda pre jednu osobu stojí 50 centov, pričom rovnakú sumu zaplatí aj prípadná sprevádzajúca osoba. Taxík je možné využiť v rámci mesta Hlohovec a v mestskej časti Šulekovo.

Hlohovec sociálny taxík
Sociálny taxík v meste Hlohovec | Zdroj: Hlohovec.sk

Mesto na oficiálnej stránke uvádza viaceré výhody, ktoré z tejto služby vychádzajú: “Výhodou pre poberateľa služby je nielen finančná stránka, ale najmä skutočnosť, že občania majú zabezpečený transport až na miesto určenia bez toho, že by boli vystavení zvýšenému riziku, či už pri prestupovaní na MHD alebo zdravotne sužovaní pri čakaní na spoje a pri peších presunoch. Pri poskytovaní tejto služby ide aj o tzv. odľahčenie príbuzných /nemusia si brať voľno, resp. dovolenku/, ale v neposlednom rade aj o príspevok ku kvalitnejšiemu životu občana.

Mesačne aj 300 jázd

Pre viac informácií sme oslovili aj priamo mesto Hlohovec. Na grafe nižšie môžete vidieť počty jázd v rámci jednotlivých mesiacov roka 2019. Nakoľko do minulého roka, a aj súčasného, zasahuje pandémia, čísla využívania tejto služby by neboli reprezentatívne. Bežný ročný nájazd v predchádzajúcich rokoch bol 10 tisíc kilometrov. Elektromobil Nissan e-NV200 majú k dispozícii s najmenšou batériou, takže letný dojazd je do 150 kilometrov a v zime klesá až na 50 kilometrov. Ide zároveň o päť miestnu verziu, aby bolo možné odviesť aj vozík. Nabíjanie zabezpečujú primárne cez wallbox, vďaka ktorému auto dokážu nabiť za približne 4 a pol hodiny

prehľad jázd sociálneho taxíka
Prehľad jázd sociálneho taxíka | Zdroj: Hlohovec
21. apríla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+