MojElektromobil

Mestská polícia v Prešove využíva už dva elektromobily. Po Nissane Leaf mesto zaobstaralo elektromobil Kia e-Niro. Tento rok môžu pribudnúť ďalšie dva.

Prešovskí mestskí policajti jazdia ekologicky. Po Nissane Leaf im vo vozidlovom parku pribudol druhý elektromobil Kia e-Niro, informuje mesto na svojom webe. Ide o ďalší krok mesta k znižovaniu škodlivých emisií. Vozidlo v hodnote 40 780 eur zvládne dojazd 450 km (WLTP). Prečítajte si skúsenosti majiteľa Ľuboša s používaním tohto vozidla.

Mestská polícia v Prešove - elektromobily Nissan Leaf a Kia e-Niro (Foto: Mesto Prešov)
Mestská polícia v Prešove – elektromobily Nissan Leaf a Kia e-Niro (Foto: Mesto Prešov)

40% elektromobilov v polícii

Mestská polícia ho využije na bežné úkony ako kontrolná služba, preverovanie podnetov, oznámení a sťažností od občanov. Bude to však robiť bez vypúšťania lokálnych emisií. Na nabíjacej stanici s výkonom 80 kW a viac sa nabije za 42 minút z 20-80% kapacity.

Mesto však upozorňuje, že má k dispozícii nabíjaciu stanicu priamo v areáli Mestského úradu a Nissan Leaf, ktorý využívali doteraz, sa nabíjal na bezplatných nabíjacích staniciach v meste.

MsP Prešov má aktuálne 10 vozidiel, z toho dva elektromobily. Tento rok však plánuje vyradenie dvoch starších vozidiel s nájazdom viac ako 300 tisíc kilometrov. Uvažuje o nákupe ďalších dvoch elektrických vozidiel, čo by predstavovalo už 40% vozidlového parku mestskej polície bez emisií. MsP Prešov využíva aj elektrické kolobežky.

Elektromobily v Prešove

Elektromobily v Prešove a ich majitelia dnes majú viac možností nabíjania. Nedávno boli otvorené a spustené rýchlonabíjacie stanice v OC Novum (Ejoin, DC do 60 kW), OC Eperia (GreenWay, DC do 50 kW) a v OC Solivaria vybudovala firma GreenWay nabíjací hub s výkonom do 150 kW.

V prevádzke McDonalds na Vihorlatskej ulici a v predajni Hornbach sa zase nachádzajú rýchlonabíjacie stanice od ZSE Drive (do 50 kW). Okrem spomenutých staníc sa v meste nachádza niekoľko pomalých AC nabíjacích staníc.

Elektromobily a nabíjacie stanice v Prešove (Zdroj: Plugshare)
Nabíjacie stanice v Prešove (Zdroj: Plugshare)

 

2. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+