MojElektromobil
eAutoportal 25. júla 2017

Napriek tomu, že Toyota je výrobcom prvého sériového hybridu a väčšinu jej modelov je možné kúpiť s hybridným pohonom, k batériou poháňaným elektromobilom (BEV) mala doteraz ignorantský postoj. A to asi ako jediná z najväčších svetových automobiliek. Zdá sa ale, že by to mohol zmeniť najväčší automobilový trh sveta – Čína.

Aby sme boli objektívni, musíme na začiatok uviesť, že Toyota sa v oblasti elektromobility angažovala a stále angažuje. A to najmä v oblasti vodíkového pohonu. Veď model Toyota Mirai sa už vyrába sériovo, navyše automobilka stále pracuje na vodíkovom ťahači v rámci projektu Portal. V minulosti vyrábala taktiež batériou poháňanú elektrickú verziu modelu RAV4 EV, a to dokonca v dvoch generáciách.

Náš tip
Seriál: „Rozhovory s automobilkami o elektromobilite“ | TOYOTA
Toyota-i Concept
Posledný koncept elektromobilu od Toyoty: Concept-i. Zdroj: NetCarShow.com

Kedy sa dočkáme nového elektromobilu Toyota?

V posledných rokoch však Toyota v tejto oblasti spí, čo by sa jej mohlo vypomstiť. Zobudiť by ju však mohol tlak zo strany čínskej vlády. Najväčší automobilový trh sveta robí totiž všetko preto, aby dostal na svoje cesty čo najviac elektromobilov, v čo najkratšom možnom čase. A tak ak nechcú prísť automobilky o podstatnú časť svojich príjmov, musia na to reagovať.

Na vývoj elektrifikovaných vozidiel teraz dohliada vnuk zakladateľa automobilky Toyota, Akio Toyoda. Prvý novodobý elektromobil typu BEV by sa mal objaviť na trhu v roku 2020.

Zdroj: electrek.co, titulný obrázok: Toyota

25. júla 2017
Fotománia

+